Rožňava. Na november bola naplánovaná skúšobná prevádzka, v decembri chceli majitelia firmy vyskúšať výrobu nových produktov. O januára tohto roku malo v mliekárni pracovať 21 zamestnancov. Celý proces sa však o niečo spomalil. "V októbri minulého roku sme zahájili rekonštrukciu exteriéru i interiéru. Mesiac sme čistili okolie, kým sme sa prepracovali k vnútorným priestorom. Našli sme nevyprázdnené soľné kade, množstvo odpadkov a smetí, zdochnuté hlodavce, svetre, cigarety a poznámkové bloky po vtedajších pracovníkoch. Bola to doslova mesačná krajina. Len zvonku sme vyviezli niekoľko ton smetia," povedal majiteľ firmy Aliexbio Aladár Káli.
O mesiac neskôr začala firma upratovať areál a výrobné haly a zahájila maliarske práce. V tom istom čase vznikol priestor pre rokovania s dodávateľmi energie. "Všetko vyšlo k našej spokojnosti, akurát s vodármi sa doposiaľ nevieme dohodnúť. Príčinou sú nevyrovnané záväzky predchádzajúcich vlastníkov. Kým začneme s výrobou, musíme to dotiahnuť. Naše plány spomalil aj havarijný stav kotolne. Nebolo technicky možné ani kúriť a ani vyrábať paru. Celú kotolňu treba vymeniť za novú. S tým sme nepočítali," uviedol A. Káli. Skontaktoval sa s jediným slovenským dodávateľom technologického zariadenia pre potreby výroby a podpísali zmluvu nielen o rekonštrukcii, ale aj o dodávke kompletnej kotolne. Separátne na teplú úžitkovú vodu a zvlášť pre inštaláciu kotla na výrobu pary. "Rokovania sme ukončili tesne pred Vianocami. Montážne i rekonštrukčné práce sme odložili kvôli silným mrazom. Predpokladám, že s kotolňou budeme hotoví do konca februára tohto roku," skonštatoval A. Káli.
K minuloročným aktivitám firmy Aliexbio patrí aj výberové konanie na niekoľko pracovných pozícií. "Na 25 voľných miest sa prihlásilo až 200 uchádzačov. V februári spravíme druhé kolo, kde vyberieme už výsledný počet ľudí, s ktorými uzavrieme pracovné zmluvy so skúšobnou dobu. Okrem toho sme obdržali ďalších 100 žiadostí na všetky voľné pozície od strážnika až po ekonomického riaditeľa," poznamenal A. Káli. Keďže výroba sa oddialila, začiatok roku 2002 využili noví prevádzkovatelia Rožňavskej mliekárne na prípravu dodávateľských zmlúv s producentmi mlieka. "Celkovo počítame s 11 dodávateľmi nielen z Rožňavy, ale z celého Gemera. Počas mesačnej skúšobnej prevádzky od nich budeme denne požadovať 6-tisíc litrov mlieka. Neskôr dodávku zvýšime na 12 až 18-tisíc litrov denného nákupu. O desať dní ukončíme prípravnú fázu na distribúciu a predaj výrobkov do zahraničia, podpíšeme zmluvy na produkciu parených syrov v objeme 350 až 550 tom v závislosti od nákupnej možnosti základnej suroviny - mlieka," vysvetlil A. Káli.
Pre pár dňami zakúpila firma Aliexbio japonskú technológiu za 1 milión 300-tisíc korún. V priebehu februára rátajú s dodávkou ďalšieho zariadenia za necelý milión. "Zavŕšime tým prípravnú fázu zavedenia pí-technológie na výrobu konečného produktu. Navonok to vyzeralo, že sa nič nedeje, no v skutočnosti sme od jesene minulého roku spravili kus práce. Predpokladám, že na prelome februára a marca budeme stáť na štartovacej čiare a začneme so skúšobnou prevádzkou," zdôraznil A. Káli.
V budúcnosti chce firma produkovať parené syry, neskôr aj syry prírodne zrejúce. Ak sa naplnia zámery prevádzkovateľov a postupne sa inštalujú tri výrobné linky, v Rožňavskej mliekárni nájde prácu 143 ľudí.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.