najnaliehavejších celospoločenských problémov, popri vysokej nezamestnanosti, kriminalite a nízkej životnej úrovni.
„Najväčší problém vidím v nedostatočných zdrojoch financovania. My zdravotníci chápeme, že zdroje sú obmedzené, ale aj v tom sa už dalo niečo zmeniť. Rozpočet na rok 2002 je veľkým sklamaním pre poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti. Keby bola vláda pri zostavovaní rozpočtu prijala návrh Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby sa zvýšil veľmi nízky vymeriavací základ, z ktorého štát platí 14 percent za svojich poistencov na dvojnásobok, znamenalo by to nárast o 7,5 miliardy korún a táto suma by sa určite prejavila na skvalitnení poskytovania zdravotnej starostlivosti", komentuje túto skutočnosť riaditeľ NsP v Kráľovskom Chlmci MUDr. Peter Kőver, MPH. Dodáva, že v tejto situácii, aj tunajšia nemocnica funguje naďalej na dlh, ktorý v súčasnosti už dosahuje 58 miliónov korún. Dvojmiliónové oddĺženie, realizované MZ SR a účelovo viazané na platby za lieky a elektrickú energiu, bolo kvapkou v mori potrieb.
„V roku 2001 sme mali finančne nemocnicu vykrytú na 73 percent našich reálnych potrieb. Akonáhle nás však penalizovala Sociálna poisťovňa 12 miliónmi korún, zostali sme na 54,8 percentách. Opakujem reálnych potrieb, nie nejakých idealistických predpokladov. Pritom potenciál reštrikčných opatrení sme už vyčerpali. Môžem iba poďakovať našim zdravotníkom za to, že chápu situáciu, pretože všetky nepopulárne opatrenia išli na ich vrub. Nechceli sme, aby tieto problémy sa citeľne dotkli pacientov, uzatvára riaditeľ.
V situácii, ktorá panuje v slovenskom zdravotníctve, musia malé nemocnice bojovať o svoje prežitie oveľa urputnejšie ako veľké. Jednoducho preto, že potenciál možných reštrikčných opatrení sa tam vyčerpá oveľa skôr. Okrem toho, aby si udržali pacienta, ktorý má všeobecnú tendenciu smerovať do veľkých nemocníc, musia si ho získavať sústavnou starostlivosťou o kvalitu poskytovaných služieb. Ale ako to majú robiť v podmienkach, keď musia bojovať o holé prežitie. Podľa názoru niektorých vrcholových manažérov v zdravotníctve, okrem posilnenia finančných zdrojov pozitívnu zmenu do neporiadku v tomto rezorte by mohla priniesť čo najskôr realizovaná akreditácie nemocníc a s ňou spojené konkrétne vyšpecifikovanie zdravotníckych služieb, ktoré bude poskytovať to-ktoré zdravotnícke zariadenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.