Korzár logo Korzár

Sponzorské dary a vianočné darčeky nie sú to jediné, čo môžeme dať deťom v detských domovoch

Spiš - Detský domov. Na prízemí zoradené farebné kočiariky, na poschodí postieľky. Deti v nich celý deň čakajú. Čakajú na raňajky, na obed, na

večeru. Na prechádzku, na hranie, na prebalenie. Všetko sa odohráva v tom istom čase ako včera. Všetko je tu všetkých. Len slová ako "mama" a "otec" nemajú adresáta.

V detskom domove (DD) Mlynky - Biele Vody v okrese Spišská Nová Ves, kde žijú drobčekovia do troch rokov, je momentálne štyridsaťpäť detí. Šestnásť z nich je právne voľných, čo znamená, že rodičia o ne viac ako pol roka neprejavili záujem a sú vhodné na adopciu či pestúnsku starostlivosť. O tom, že získať dieťa inou cestou ako pôrodom, nemusí byť len obtiažna byrokratická mašinéria s neistým koncom ako to poznáme z amerických filmov, by mohol riaditeľ DD MVDr. Tibor Garay hovoriť hodiny. Veď sám má doma dvojročnú dcérku. A že sú v DD takmer výlučne deti rómskeho pôvodu? Odborníci tvrdia, že odstrašujúco znejúce spojenie "hlas krvi" fyzicky neexistuje. "Dieťa prijíma za matku tú osobu, ktorá sa k nemu materinsky správa. Adoptívni rodičia, pestúni či iní vychovávatelia dieťaťa v náhradnej rodinnej výchove sú psychologicky pravými rodičmi, ak dieťa skutočne prijímajú za svoje."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako pomôcť sebe i opustenému dieťatku?

Prvé kroky manželov, ktorí sa rozhodli dieťa adoptovať alebo si ho vziať do pestúnskej starostlivosti by mali smerovať na oddelenie sociálno - právnej ochrany odboru sociálnych vecí okresného úradu v mieste bydliska. Pracovník pre náhradnú rodinnú starostlivosť vám povie ako podať žiadosť, vysvetlí vám jednotlivé formy náhradnej rodinnej starostlivosti (NRS), porozprávate sa o dôvodoch vášho rozhodnutia, o predstavách o dieťatku. Zároveň budete k úspešnému podaniu žiadosti potrebovať výpis z registra trestov, charakteristiku od zamestnávateľa a potvrdenie o výške zárobku, charakteristiku z miesta bydliska, lekársku správu o vašom zdravotnom stave a vyplnený dotazník pre uchádzačov o NRS. Potom vás sociálny pracovník navštívi doma a napíše o tom správu. Po skompletizovaní uvedených informácií absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo, ktorú organizujú územné pracoviská centra poradensko-psychologických služieb alebo Centrum Návrat v Prešove. Na základe kompletných údajov vás potom okresný úrad zapíše do zoznamu žiadateľov o NRS a váš spis postúpi na krajský úrad, ktorý vedie sprostredkovanie a organizovanie NRS. Potom máte dve možnosti. Môžete čakať, kedy vás oslovia ako potencionálnych náhradných rodičov pre konkrétne dieťa, ktoré zodpovedá požiadavkám uvedeným vo vašom spise, alebo sami aktívne "svoje" dieťa začnete hľadať vyžiadaním si povolenia vstupu do konkrétnych DD. Ak medzi vami a nejakým malým človiečikom preskočí iskra, bez nej to jednoducho nejde, podáte návrh na súd vo veci začatia konania. Aj pri tom vám pomôže okresný úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Celý postup môže vyzerať zložitý a dlhotrvajúci. T. Garay túto formuláciu z vlastnej skúsenosti odmieta. "Ak ste rozhodnutí prijať opustené dieťa, nesmiete sa nechať odradiť. Podľa môjho názoru sa to podarí každému, kto nie je príliš starý, je zdravý, zamestnaný. Dotazník je robený pre ľudí s priemernou inteligenciou, takže ani tento bod nie je problematický. Otázka nestojí, či mi niekto, v tomto prípade štát, dovolí dieťa získať. Spýtajte sa sami seba, či dieťatko naozaj chcete. Či ste zodpovedne i citovo pripravení úlohu rodiča na seba vziať. Ak áno, budete dieťa mať," tvrdí. Zároveň však priznáva, že pre sólo žijúce ženy môže byť NRS problémom. "Ak sa žena rozhodne pre dieťa, väčšinou ide ešte o malinké bytosti, musí ísť buď na materskú dovolenku alebo si k dieťatku nájsť opatrovateľku. Obidve varianty sú finančne dosť náročné a len máloktorá žena by si to mohla dovoliť. No nie je to nemožné, aj v tomto prípade má posledné slovo príslušný krajský úrad," neodporúča hádzať flintu do žita T. Garay.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi adopciou a pestúnskou starostlivostou?

Pri adopcii či osvojení, oba výrazy majú rovnaký význam, prijímajú manželia alebo i jednotlivec opustené dieťa a nadobúdajú k nemu rovnaké práva a povinnosti, akoby boli jeho biologickými rodičmi. Ide o právoplatný príbuzenský vzťah. O adopcii, osvojiť si možno len maloleté dieťa, rozhoduje na základe návrhu žiadateľov súd. Pred jeho rozhodnutím musia uplynúť aspoň tri mesiace, počas ktorých sa žiadatelia o adopciu starajú o dieťa na vlastné náklady. Adoptovať dieťa môžu manželia, manžel(ka) rodiča dieťaťa alebo jednotlivec. Podľa zákona č. 94/1963 Zb. o rodine v znení neskorších predpisov poznáme dva typy adopcie. Zrušiteľná adopcia je starostlivosť, kde práva a povinnosti osvojiteľov sú totožné s biologickými rodičmi, v rodnom liste dieťaťa však ostávajú uvedení tí pôvodní. Vzájomné práva medzi adoptovaným dieťaťom a pôvodnou rodinou však osvojením zanikajú. Dieťa do jedného roku veku môže byť adoptované len zrušiteľne. Potom súd rozhodne na návrh osvojiteľov o nezrušiteľnosti.

Pri nezrušiteľnej adopcii sú náhradní rodičia zapísaní i v rodnom liste dieťaťa. Táto forma adopcie, nie je ju možné zrušiť ani súdnou cestou, sa v praxi využíva viac.

Pestúnska starostlivosť (PS) je forma štátom garantovanej, kontrolovanej a riadenej NRS. Môže mať dlhodobý i krátkodobý charakter, pričom štát zabezpečuje finančné príspevky pre pestúnov a deti. Odmena pestúna, jednorázový a opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa v PS je odvodzovaná od súm ustanovených na účely štátnych sociálnych dávok a priebežne sa menia. Pestúni nie sú zákonnými zástupcami dieťaťa, rozhodujú len v bežných veciach. Počas PS sa počíta, ak je to pre prospech dieťaťa, so stykom s pôvodnými rodičmi. PS vzniká rozhodnutím súdu na žiadosť pestúnov, a zaniká osemnástym rokom dieťaťa. Ak pestún o zrušenie požiada skôr, súd mu vždy vyhovie. PS má tiež dva typy. Individuálna prebieha v bežnom rodinnom prostredí. V tzv. zariadeniach pestúnskej starostlivosti, ktoré zriaďovateľ v byte alebo dome pestúna vybuduje. Jeden z pestúnov je zamestnancom a je platený. Rodine je hradená časť výdavkov na chod domácnosti ako je inkaso alebo nájom. V takomto type NRS sa počíta s minimálne štyrmi deťmi. Ľudsky, psychicky a sociálne vytvorené vzťahy trvajú aj po dovŕšení osemnástky. Počíta s tým i právna úprava, ktorá priznáva nárok na príspevky až do 25. roku veku zverenca, pokiaľ je napríklad z dôvodu štúdia nezaopatrený.

Profesionálna náhradná výchova v rodine dáva možnosť dostať sa do rodinného prostredia i deťom, ktoré z právneho hľadiska nie je možné adoptovať a nepodarilo sa ich umiestniť do PS. Do profesionálnej náhradnej výchovy môžu byť jednej osobe zverené najviac tri deti, pričom starostlivosť o jedno dieťa predstavuje polovičnú mzdu. Tento človek je zamestnancom zariadenia, DD, špeciálneho výchovného zariadenia, špeciálnej internátnej školy, kde je dieťa umiestnené. Profesionálny rodič musí prejsť obdobným procesom posudzovania a prípravy rovnako ako adoptívny a pestúnsky rodič. Rodina dostáva finančné prostriedky na úhradu priamych nákladov zvereného dieťaťa vo výške, akú má k dispozícii príslušné zariadenie zo štátneho rozpočtu. Táto forma NRS bola u nás po prvý krát právne zakotvená v roku 1993.

A čo identita?

S pôvodom a minulosťou dieťaťa sa v prvom rade musia vyrovnať jeho rodičia. Len tak získajú slobodu o tom hovoriť a neupierať mu jeho základnú potrebu po vlastnej identite. T. Garay radí hovoriť s dieťaťom pravdivo, otvorene a čím skôr. "Najdôležitejšie je nikdy mu neklamať. Moja dcérka je ešte príliš maličká, ale vieme, ako začneme. Budeme jej rozprávať rozprávku o jednom domčeku, kde boli detičky ako ona. A ako bude rásť rozprávka bude mať čoraz ostrejšie obrysy," vysvetľuje.

Rozhodnutie prijať opustené dieťa nie je jednoduché. No oveľa ťažšie je prežiť svoj čas na zemeguli bez toho, aby sme spoznali, aký je to pocit byť otcom alebo mamou. Nie vždy sa to dá prirodzenou cestou a deti v detských domovoch k vám už teraz zo svojich postieľok vystierajú maličké rúčky. Ak ste nerozhodní, veľkou pomocou v tejto otázke vám môže byť aj kniha J. E. Schoolera: Adopcia, vzťah založený na sľube.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 200
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 921
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 866
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 488
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 818
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 563
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 195
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 750
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 106
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 888
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 101
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 237
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 106
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 888
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 101
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 048
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 237
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 328
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu