Richard FILIPKO & Tomáš VELECKÝ
Bratislava - SDĽ chce pritvrdiť v snahe zabrániť privatizácii 49-percentného balíka Slovenského plynárenského priemyslu. Chce navrhnúť privatizáciu len 24 percent a ak tento návrh koaliční partneri neprijmú, uvažujú o odchode z koalície.
Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš považuje snahu SDĽ za nezodpovednú. "Privatizácia SPP prebieha v podstate už rok a pol a dnes je už v záverečnej fáze. Zmena spôsobu predaja podľa návrhu SDĽ by zastavila a zrušila tento proces."
SDĽ sa chce stretnúť s vedením ostatných politických strán do utorka. "Nemáme záujem brzdiť privatizačný proces, ale aby prebehol podľa nášho návrhu," povedal minister práce Peter Magvaši.
Ďalších 25 percent, ktoré by zostali z pôvodne plánovaných 49, by chcel Magvaši vidieť na účte Sociálnej poisťovne. Tá by ich mala využiť na budovanie nového dôchodkového systému.
S tým však počíta aj pôvodný vládny návrh, namiesto akcií ale hovorí priamo o peniazoch z privatizácie.
Magvaši tvrdí, že mať akcie je lepšie, lebo o desať rokov sa ich hodnota zdvojnásobí. "Keď ja dostanem 55 miliárd na účet, v tom okamihu z hľadiska inflácie strácajú hodnotu." Preto podľa neho treba vyčlenenú sumu premeniť na "nejaké akcie".
"V procese privatizácie sú zaangažované silné svetové firmy a bolo by aj prejavom krajnej nezodpovednosti Slovenska tento proces teraz meniť," povedal I. Mikloš. Zdôraznil, že získanie silného strategického investora je dôležité predovšetkým pre rozvoj samotného SPP.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že jeho strana určite nepodporí Magvašiho návrh. Predseda SOP Pavol Hamžík sa o tom poradí v straníckych orgánoch.
Záujemcovia o plynárne robia v týchto dňoch hĺbkový audit podniku. Asi v polovici februára by mali vytvoriť konzorciá a predložiť záväzné privatizačné ponuky. Záverečný termín na predloženie ponúk by mala schváliť privatizačná komisia koncom januára a investor by mohol byť vybraný do konca februára.
Napriek tomuto scenáru je predseda SDĽ Pavel Koncoš presvedčený, že koaliční partneri budú súhlasiť s návrhom privatizáciu úplne zmeniť.
Nechcel odpovedať na otázku, čo sa stane, ak návrh ľavičiarov neprejde, o možnej vládnej kríze hovoril nejasne: "Žiadna z koaličných strán nemá záujem o krízu; každý chce skôr posilniť svoje pozície pred voľbami. Dúfam, že aj naši koaliční partneri si uvedomia, že na základe súčasných preferencií nie je dnešná koalícia schopná zostaviť väčšinovú vládu a vzhľadom na klesajúce preferencie Smeru ani so stranou Smer. Nazdávam sa, že sa nerozpadne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.