za 12 mesiacov približne 6500 úverov v objeme viac ako 4,5 miliardy korún. Do konca roku 2000, po prvých troch hypoúverovaniach na Slovensku, boli poskytnuté pôžičky celkovo za 1,9 miliardy korún.
"Hypotekárny úver sa stáva významným nástrojom pri financovaní investícií do nehnuteľností," povedal Norbert Lazar zo Všeobecnej úverovej banky.
"Nárast záujmu vidíme najmä v priaznivých úrokových podmienkach, ako aj v štátnom príspevku," povedal Roman Začka z Tatrabanky. V dôsledku konkurenčného boja cena hypoúverov klesla na približne 11 percent, čo znamená, že po odpočítaní štátneho príspevku (5 percent) platili klienti banke asi 5- až 6-percentný ročný úrok.
Štátny príspevok tento rok klesol na 4,5 percenta, ale táto zmena sa však dotkne len nových klientov. Štát totiž garantuje výšku podpory na celý čas splácania. Zníženie príspevkov by však vzhľadom na nízke sadzby úverov nemalo mať výrazný dosah na záujem klientov. "Podľa našich predpokladov bude naďalej pokračovať trend rastu objemu poskytnutých hypoúverov," povedala Jana Ďuricová zo Slovenskej sporiteľne. Podľa Slovenskej sporiteľne, pri úvere v objeme 532-tisíc, 10-percentnom úroku a so splatnosťou 14 a pol roka (čo je ich priemerný hypoúver) budú splátky po zohľadnení príspevku o 150 korún vyššie. Kým pri 5-percentnom príspevku platil klient mesačne 4350 korún, pri 4,5-percentnom to bude 4500 korún.
"Jedným z rozhodujúcich faktorov, ovplyvňujúcich dopyt po hypotekárnych úveroch, je vývoj trhu s bývaním. Tu záujem stále prevyšuje ponuku a od toho sa odvíja aj záujem o financovanie bývania," povedal Marek Duban z HVB Slovakia. Trh s bývaním by pritom mal aj v tomto roku rásť. "Navyše zníženie sa dotklo aj stavebného sporenia, ako alternatívneho zdroja financovania bývania," dodal Duban.
Istrobanka pripúšťa možnosť, že záujem by mohol klesnúť. "Taktiež môže (zníženie podpory) spôsobiť pokles úrokových sadzieb hypotekárnych úverov," povedal Milan Ježo z Istrobanky. Tento pokles nebude taký výrazný ako minulý rok, dodal.
Ďalšou zmenou je rozšírenie rozsahu použitia hypoúveru o účel splatenia starej pôžičky, ktorá bola poskytnutá na riešenie bytovej otázky, ak tento úver nebol hypotekárny. Štát okrem toho znížil minimálnu splatnosť hypoúverov na štyri roky a zvýšil hranicu pre poskytnutie na 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. "Vďaka týmto zmenám sa sprístupní tento produkt širšiemu okruhu ľudí a taktiež sa zvýši možnosť získania úverov vo väčšom objeme," povedala Ďuricová. "Myslíme si, že dlhodobý úver a postupné splácanie, ktoré sa osvedčili v západných krajinách, majú budúcnosť aj na Slovensku," povedal Začka.
Na trhu hypoúverov v súčasnosti aktívne pôsobí päť bánk, pričom šiesta - Československá obchodná banka - plánuje spustiť ich poskytovanie v prvom štvrťroku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.