dvadsaťjednotky. Rovnako je určený aj itinerár, podľa ktorého sa národné tímy budú v ďalších mesiacoch uberať. Pravdaže, obaja hlavní lodivodi mali nejaké predstavy, s ktorými nastupovali do svojich funkcií a od prvého kroku sa stretli s realitou i niektorými menšími prekážkami, ktoré im prichodilo prekonať. Mikuláša Komanického (na fotografii), kormidelníka SR 21, sme zastihli uprostred vybavovačiek, ktoré patria do jeho kompetencie. Je toho dosť, čo treba zabezpečiť ešte dovtedy, kým rozbehne samotnú trénerskú činnosť. Najprv nás zaujímalo, ako hodnotí svojich spolupracovníkov, s ktorými bude ťahať vedno káru a či ich vymenovanie sa rodilo hladko.
"Do istej miery sa i u mňa vyskytla dilema, rovnako ako v prípade kolegu Laca Jurkemika v áčku. Išlo o asistenta trénera. V prvej fáze figuroval Ján Švehlík, ktorý v tom čase fungoval ako zamestnanec Slovenského futbalového zväzu pri mládežníckych celkoch. Akonáhle sa stal lodivodom Slovana, vyskytol sa problém. Hneď totiž prvý zraz nášho celku koliduje so zájazdom belasých na Cyprus. Preto som dal požiadavku na dvoch asistentov, ktorých by robili Švehlík s Rybárom. Pri neúčasti prv menovaného by fungoval Jaro. Myslel som, že takto by sme vydržali do leta a potom by sa uvidelo, či Švehlík by zostal na Tehelnom poli ako hlavný tréner alebo asistent. S touto alternatívou výkonný výbor ale nesúhlasil. Preto voľba padla na Jara Rybára. Predstavitelia výkonného výboru argumentovali tým, že lepšie by bolo, keby od začiatku bolo definitívne určenie trénera a jeho asistenta, aby sa neštiepila aj príprava, že raz by bol na lavičke jeden, potom zase druhý."
Zaujímavé je, že v medzi najbližšími spolupracovníkmi M. Komanického figurujú otec a syn Vencelovci Alexander st. ako tréner brankárov a Stanislav v pozícii technického vedúceho družstva. "So Šaňom sa poznáme veľmi dlho a dobre, od roku 1972 sme bojovali proti sebe na športovom poli, predtým bol činný aj v prvom národnom mužstve, má teda skúsenosti. Stano sa nedostal na svoj post protežovaním svojho otca, nepadol o tom ani náznak. Hľadali sme adepta, ktorý je jazykovo fundovaný a on takým je, veď ovláda šesť rečí. Okrem toho je to bývalý reprezentant, štartoval v mládežníckych kategóriách, no zranenie kolien mu neumožnilo pokračovať v kariére. Preto moja voľba bola jednoznačná. Týchto ľudí som si vybral a musím byť teda spokojný."
Prirodzene, vždy sa veľa diskutuje aj o platových záležitostiach. Informácia o platoch L. Jurkemika (100-tisíc mesačne) a M. Komanického (o polovicu menej) vyvolala rôzne názory. Mimochodom, o svojom honoráre lodivodi Slovenska nerokovali s funkcionármi zväzu. Taký bol totiž návrh, ktorý akceptovali. "Boli to stanovené sumy, o ktorých sa nehandrkovalo. Vychádzalo sa z možností zväzu." Spravidla, ak sa reč skrúti na financie, ľudia sa naježia a nechcú o tom veľmi hovoriť. Nečudo, lebo závisť má u nás ešte magickú moc. Bývalý kormidelník Prešova, ktorý sa na reprezentačnej stoličku presunul z Ružomberka, bol však aj rád, že sme mu nadhodili i túto tému. "Už sa ozvali aj nejaké hlasy, že vraj sú to vysoké sumy. Ja si však svoj plat obhajujem. Pozrite sa nikto mi cestu do Bratislavy z Prešova a späť neprepláca. Mesačne to vyjde približne 4-5-tisíc korún, ak cestujem teraz vlakom. Akonáhle presedlám na auto, keď budú lepšie vozovky, vyjde ma to ešte viac. Kto chodieva do hlavného mesta, vie, aká je tu drahá reštauračná strava. To všetko ide tiež z môjho vrecka. Akurát ubytovanie mám grátis v Dome športu. Ak si odrátam koruny, ktoré platím ako osoba samostatne zárobkovo činná - odvody do poisťovní, preddavky na dane tak suma summarum nie je to až taký bohvieaký plat...Ide skôr o honor vyplývajúci z funkcie reprezentačného kouča. Tento post sa totiž neodmieta, ale nejde v žiadnom prípade o zárobkovú činnosť, niektorí kolegovia v kluboch sú totiž na tom oveľa lepšie."
Ako je známe, začiatkom budúceho mesiaca sa rozbehne napĺňanie plánu akcií. "Kalendár sme prakticky zdedili vrátane zápasov do kvalifikačného cyklu v septembri." Štvrtého februára výprava SR 21 odlieta (deň predtým je zraz nominovaných) na portugalský ostrov Madeira, kde naši absolvujú turnaj troch národných celkov a jedného regionálneho. Slováci sa stretnú s Portugalskom, USA a výberom Madeiry. Deviateho februára sa mladíci vrátia späť. V ďalšom časovom horizonte potom pôjde o kopírovanie programu áčka v marci bude zápas s Rakúskom, v apríli s Belgickom, v máji s Ukrajinou. Generálkou na kvalifikáciu bude augustová previerka s Českom. Nebola špeciálna požiadavka na vsunutie sólo stretnutia? "To by bolo možné len veľmi ťažko. Vidím totiž, aké problémy má Laco Jurkemik so zložením zostavy pred duelom v Iráne mimo asociačného termínu. Zahraničné kluby nie sú ochotné uvoľniť slovenských legionárov a ani my by sme nechceli zbytočne vyčerpať kvótu ich uvoľňovania päťkrát do roka už v príprave. Mimo asociačných termínov nehodláme preto uskutočniť žiadne akcie." Prirodzene, špeciálnu príchuť by pre tohto skúseného kormidelníka malo mať vystúpenie s Ukrajinou na prešovskom štadióne. "Na domácej prešovskej pôde je to i pre mňa motivácia ako hrom. To mi verte."
V uplynulých dňoch oznámil lodivod slovenskej dvdsaťjednotky zástupcom klubov mená tých hráčov, s ktorými ráta na nastávajúce prvé stretnutia na Madeire. V závere minulého týždňa sa na verejnosť dostala osemnástka, ktorá dostane v premiére dôveru. Zaujímavé je rozhodne to, že s výnimkou Pančíka (Podbrezová) ostatní sú superligisti. Zastúpenie majú aj traja Prešovčania, legionári sa v návrhu neobjavujú z uvedených dôvodov. Jež je v príprave v Č. Budějoviciach, Bruško v Diname Kyjev, oni by sa mali objaviť v základnej zostave v dôležitejších zápasoch. "Madeira poslúži skôr na otestovanie niektorých adeptov, o spomínaných dvoch sme presvedčení, že budú oporami. Aj ďalšie vystúpenia budú skôr próbou pre širší okruh kandidátov štátneho dresu, overovanie si schopností na jednotlivých postoch. Duely s Ukrajinou a Českom by sme však chceli absolvovať v takom zložení, ako nastúpime na kvalifikačné merania síl. Pravda, ešte uvidíme, či nedostaneme Čechov alebo Ukrajincov za súperov v kvalifikácii ME, potom by sme museli hľadať iných rivalov." Pátrali sme aj po tom, prečo v menoslove absentujú futbalisti z 1. FC Košice. "Chlapci, ktorí prichádzali do úvahy, sú mladí, ročník narodenia 1983, patria do kádra Slovenska devätnásť. Kolektív tejto vekovej kategórie má dva barážové zápasy s Portugalskom v apríli o postup na svetový šampionát, preto sme ich nechceli vytrhávať z ich domovských kádrov, narúšať im plán prípravy. To je prípad i ďalších hráčov, nielen Košičanov."
Na rozdiel od predchodcov má M. Komanický v okruhu kandidátov málo legionárov. Výhoda je to v tom, že zverencov pôsobiacich na Slovensku bude mať dôkladne zmapovaných a taktiež nebude problém s uvoľňovaním na zrazy, stretnutia. A to prípadne aj mimo asociačných termínov, lebo budú poruke. "Pravdaže, ten, kto účinkuje v kvalitnej zahraničnej súťaži, je prínosom a takých futbalistov momentálne nemáme. Jež je v druhej českej lige, otázne tiež je , ako sa uchytí Bruško a po realizovaní prestupu do Kyjeva i Prešovčan Šesták."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.