televízor," vyjadril sa pre náš denník vedúci odboru sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) v Stropkove Ivan Kleban o asi dvadsiatke Rómov bývajúcich v dvoch chatrčiach v obci Makovce.
V tejto lokalite žili Rómovia už pred desaťročiami. Po čase sa však odsťahovali za prácou do okolitých obcí, miest alebo do Čiech. Po roku 1989, keď prišli o zamestnanie alebo ako neplatiči o byty, vrátili sa naspäť do Makoviec a opäť si na starých miestach postavili chatrče. Zvonku nevyzerajú príliš vábne a jedna je dokonca podoprená, aby nespadla, ale dnu je čisto. Presvedčili sa o tom aj pracovníci stropkovského OÚ, keď uplynulý štvrtok prišli neohlásení na obhliadku do Makoviec.
Neprišli viniť starostku obce Nadeždu Švahlovú, len spolu s Františkom Leškom, ktorý je oprávnený vykonávať projekčnú činnosť v odbore elektrotechnika, chceli zistiť, čo sa dá v tejto záležitosti urobiť. OÚ v Stropkove v spolupráci s Obecným úradom v Makovciach, Slovenskými elektrárňami v Prešove a Úradom splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity ešte v jeseni minulého roku rozbehol prvé kroky, aby Rómovia v Makovciach mali vo svojich chatrčiach aspoň elektrický prúd. OÚ v Stropkove napísal žiadosť adresovanú Slovenským elektrárňam v Prešove, že v tejto záležitosti by mali niečo podniknúť. Odpoveď znela - nedá sa.
"Odpísali sme im, že v dnešnej dobe slovíčko 'nedá sa' je dosť bez obsahu, pretože ono sa všetko vždy dá, len treba povedať ako, čo by to stálo a aké technické riešenie by si to vyžadovalo," komentoval situáciu I. Kleban.
Po dodatočných rokovaniach sa riešenie predsa len našlo. V blízkosti chatrčí je totiž vysokonapäťové diaľkové vedenie elektrického prúdu. Stačí postaviť jeden stĺp elektrického vedenia a je možné viesť cez transformátor elektrický prúd do týchto domov.
"Sme v štádiu, že tento týždeň mal František Leško navrhnúť riešenie a v ňom by mala byť vyčíslená finančná čiastka na realizáciu projektu. Sme v situácii, že musíme žiadať finančné prostriedky nielen sa realizáciu projektu, ale aj na spracovanie projektu," uviedol I. Kleban.
Obec Makovce na realizáciu nemá finančné zdroje, preto budú o ne žiadať Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Keď nepochodia tam, tak sa obrátia aj na predvstupové fondy Európskej únie.
Horšie je to so samotným prístupom majoritných obyvateľov Makoviec. Pri zavádzaní elektrického prúdu do rómskych obydlí kompetentní chceli vyriešiť aj základný problém, ktorý sa týka majetkových vzťahov k pozemkom. Rómovia si v tejto lokalite postavili svoje chatrče na základe zvykového práva, pretože ich obydlia tam stáli už aj pred desaťročiami. Majitelia pozemkov, ktoré sú inak nevyužiteľné, sú známi, hoci mnohí nebývajú v tejto obci. Starostka Makoviec ich pred časom zvolala, aby sa vyjadrili, či sú ochotní predať tieto pozemky.
Majitelia, ktorí nežijú v Makovciach, si však vyžiadali názor majoritných občanov obce.
"Aby ľudia potom na nich nenadávali," vysvetlila ich postoj N. Švahlová.
Rómovia pred "prieskumom verejnej mienky" obchádzali ľudí a mnohí im dali súhlas, lenže pri anonymnej ankete väčšina cúvla. Výsledky ankety, v ktorej svoj názor vyjadrili všetci obyvatelia obce nad 18 rokov, boli takéto: 26 za to, aby sa im pozemky predali, 82 proti a 26 ľudí sa nevyjadrilo vôbec. Vlastníci pozemkov sa potom k predaju už nevyjadrovali. Pritom, Rómovia si pred anketou zaplatili zameranie pozemkov ako hotovú vec.
Ponúka sa tu otázka, či s miestnymi Rómami mali Makovčania niekedy problémy.
"Práveže u nás nie sú s nimi problémy. Lenže ja nemôžem sama rozhodnúť. Nechcem ísť ani proti ľuďom, ani proti Rómom. Nech to ide zákonnou cestou," vyjadrila sa N. Švahlová.
Napriek výsledkom ankety Rómov z obce nikto nemôže vystrnadiť. Majú na domov také isté právo, ako každý iný. Výsledky ankety neovplyvnia ani zavedenie elektrického prúdu do rómskych obydlí, len to vrhá zvláštne svetlo na samotných Makovčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.