školstva. Napriek vlaňajšiemu čiastočnému oddĺženiu škôl je "sekera" stále 37,9 milióna korún.
"Kapitálové výdavky z celkovej sumy pohľadávok tvorili 3,7 milióna korún. V decembri sme totiž dali súhlas na nutnú stavebnú činnosť, ktorá nebola finančne krytá. V každom prípade sme nespokojní so stavom záväzkov škôl. Najmä s rozdielmi v jednotlivých okresoch," potvrdil nám včera zástupca prednostu Krajského úradu (KÚ) v Prešove Milan Ambróz.
Zdôraznil, že práve kvôli neprimeraným rozdielom a vysokým sumám ich budú dôsledne analyzovať. Ak sa preukáže ich objektívna opodstatnenosť, prispôsobia rozpis rozpočtu skutočnostiam, aby do polroka 2002, teda do obdobia delimitácie škôl, vyrovnali všetky dlžoby. Zaujalo nás, že najväčší okres v kraji Prešov vykazuje pohľadávky vo výške 6,4 milióna, Bardejov 6,1, Levoča zase 1,6, ale Humenné len 680 tisíc korún. Kým Poprad má sekeru 3,2 milióna, Vranov nad Topľou 4,1, okres Sabinov vykazuje len 232 tisíc korún.
Rozpis rozpočtu pre rezort školstva zatiaľ nie je zverejnený a jeho konkretizácia zrejme ešte nejaký čas potrvá. Isté je len to, že bude navýšený o 80 miliónov korún pre stredné odborné učilištia, ktoré vlani prešli pod zriaďovateľskú funkciu KÚ.
Prednosta Okresného úradu (OÚ) v Prešove Milan Benč tento stav nepovažuje za výnimočný. Argumentoval, že školstvo je dlhodobo finančne poddimenzované a v rozpočte sa nezohľadnili výdavky za stúpajúce ceny energií. Podľa jeho slov až 75 percent z rozpočtu tvoria poplatky za energie. Časť z celkových pohľadávok sú úroky z omeškania, ktoré si účtujú dodávatelia. Mimochodom, tiež štátne podniky.
"Starostovia teraz na nás naliehajú, aby sme urobili v zariadeniach nutné opravy. Žiadajú nás o rekonštrukcie striech, podláh a fasád. Tie som zastavil, lebo nevieme, ako sa bude vyvíjať rozpočet na tento rok. V polovici februára zvoláme starostov a budem ich informovať o možnostiach. Musia si však uvedomiť, že školy, ktoré im budú delimitované, majú za sebou istý vek," reagoval.
V tej súvislosti nás zaujímalo, ako je OÚ pripravené na odovzdanie majetku samosprávam. Podľa prednostu M. Benča proces vysporiadania majetku nebol jednoduchý doteraz a aj pri odovzdávaní bude v niektorých prípadoch problematický.
"K niektorým zariadeniam nemáme ešte vysporiadané listy vlastníctva, kolaudačné rozhodnutia či geometrické plány. Napríklad len v prípade 20 mestských škôl sme museli čistiť vzťahy a meniť uznesenia v súvislosti s predchádzajúcou delimitáciou," vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.