znamená zmenu organizačnej štruktúry. Riadiť ho bude prezídium, ktorému budú podriadené krajské a okresné riaditeľstvá. Podľa informácie náčelníka odboru požiarnej ochrany na Krajskom úrade v Prešove pplk. Miroslava Kanaša, zmenia sa aj okresné sídla.
Na rozdiel od terajšieho stavu, zaniknú sídla v Sabinove, Snine, Stropkove a v Medzilaborciach, ale pribudnú v iných lokalitách, pričom v Prešovskom kraji ich bude dovedna 23.
"Pracovníci budú v pozícii štátnych zamestnancov, pričom v kraji bude vytvorených 509 funkčných miest. Z toho pôjde o 83 suchých hasičov, teda o pracovníkov z prevencie, personalistiky a ekonomiky na terajších odboroch. V kraji pribudne ešte 23 miest a verejní zamestnanci, ale ich počet ešte nepoznáme," uviedol v súvislosti s organizáciou špecializovanej správy.
Zaujímalo nás, či sa zmení aj kvalita ich práce. Rozpačito odpovedal, že sa počíta s vyššou efektivitou zboru. Zdôraznil však, že výkony požiarnikov doteraz neboli docenené a nové podmienky sa odrazia aj na platoch. Z terajších 7 tisíc mesačne by im mali mzdy stúpnuť na 10 tisíc korún.
Podľa krajského náčelníka M. Kanaša na technické zabezpečenie zborov budú môcť využívať prostriedky z poplatkov plynúcich z uplatnenia zákona o povinnom poistení motorových vozidiel.
Opýtali sme sa tiež, v akom štádiu je prístavba prešovského operačného strediska, ktorá sa začala realizovať vlani.
"Prístavba je dokončená. Chýba nám už len technické vybavenie a telefonické prepojenie. Stredisko bude akýmsi koordinačným centrom pre hasičov a lekársku záchrannú službu. Po Trenčíne je to druhé pracovisko na Slovensku, ktoré začne fungovať do konca prvého štvrťroku," konštatoval.
Doterajšie náklady na špecializované pracovisko dosiahli 4,6 milióna korún.
Na margo pripomíname, že jednotky Zboru požiarnej ochrany v Prešovskom kraji vykonali vlani 4 998 výjazdov, čo je oproti roku 2000 nárast o 7,4 percenta. Pritom až 3 393 krát išlo o technické zásahy, 1400 krát o požiare, 1 353 výjazdov absolvovali k dopravným nehodám a technickú pomoc poskytli v 570 prípadoch.
"Zachránili sme 1 242 osôb, z toho 110 detí. Z ohrozených priestorov sme evakuovali 1 357 ľudí. Nedokázali sme už pomôcť 88 ľuďom, ktorí na následky zranení zomreli a žiaľ, v šiestich prípadoch išlo o deti. Pomoc sme poskytli 878 zraneným osobám," komentoval vlaňajšiu analýzu výkonov náčelník oddelenia operatívno-technického kpt. Michal Šuťák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.