politikou, ale závisia aj od spoločenskej klímy. Napríklad v Nemecku začali bojovať proti nedeľnému predaju odborári, ale aj štát chce chrániť malých a stredných podnikateľov pred veľkými reťazcami, ktoré si môžu dovoliť mať otvorené stále.
Na Slovensku sa boom hypermarketov a supermarketov začal oproti okolitým krajinám neskoro. Slovenský spotrebiteľ hladný po nákupoch masovo zdvíhal obrat v obchodoch susedných štátov. Neskôr preto privítal nástup obchodných reťazcov a minimálne vo väčších mestách rád využíva i neštandardné otváracie hodiny.
Čoraz viac sa však ozývajú aj hlasy, že agresívne reťazce zachádzajú v honbe za ziskom priďaleko. "Sú to veľmi negatívne vplyvy. Ľudia chodia nakupovať aj v noci, kto to kedy videl. Alebo po sobotách a nedeliach. Úplne sa deformujú spotrebiteľské zvyklosti. Ale taký je typický slovenský spotrebiteľ," povedal prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak, podľa ktorého v tomto roku nás čaká najviac krachov malých domácich obchodníkov.
Na iniciatívu niektorých predstaviteľov cirkvi zakázať nedeľný predaj sú však skeptické názory. Podľa jedných na Slovensku cítil spotrebiteľ pridlho nedostatok obchodných sietí, čo teraz svojím spôsobom doháňa. "Navyše je tu už veľa ľudí, ktorým vyhovuje nakupovať len v nedeľu," tvrdí Gábor Zászlós, šéfujúci spoločnosti, ktorá začala s výstavbou obchodno-zábavných centier. "Pre majetnejších je to určitý postoj k životnému štýlu. Myslím, že v dnešnej situácii by opatrenie proti predajnému času iniciované cirkvou vyvolalo skôr napätie." Ak ľudia predsa len nebudú môcť v nedeľu nakupovať, využijú ju podľa neho na relax, šport a pre rodinu, a nie na návštevu kostola.
Autor: ru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.