zákona o zamestnanosti by mala trvať maximálne osem mesiacov, štyri hodiny denne. Počas spomínanej doby bude úrad práce poskytovať zamestnávateľovi 1000 korún, absolventovi 500 korún mesačne. Ďalšou možnosťou je podľa novely zamestnávanie absolventov na dobu určitú, maximálne trojmesačnú. V tomto prípade úrad práce refunduje minimálnu mzdu, ako aj odvody.
Ako informovala riaditeľka Okresného úradu práce (OÚP) v Rožňave Katarína Balážová, ide o nový nástroj aktívnej politiky práce, ktorý by mal pomôcť mladým ľuďom pri hľadaní zamestnania. "Zamestnávatelia požadujú prax, avšak pre absolventov ponúkajú málo miest. Záujem o praxujúcich absolventov sme už zaregistrovali od dvoch subjektov z okolia Rožňavy. Čakáme už len na interné smernice a rozpočet". Odmietnutie ponúkanej praxe môže mať pre absolventa za následok vyradenie z evidencie nezamestnaných. Prax bude vykonávať v súlade s ukončeným vzdelaním a odbornosťou.
Vplyvom nového Zákonníka práce, platného od 1. apríla, očakáva riaditeľka OÚP zvýšený dopyt po absolventoch. Okrem iného totiž zákonník obmedzuje nadčasové hodiny a mnohí zamestnávatelia budú musieť upraviť tak počet zamestnancov, ako aj nimi odpracované hodiny.
Keďže ide o dočasné riešenie situácie nezamestnaných absolventov, nemožno podľa riaditeľky OÚP očakávať rapídny pokles počtu ľudí bez práce. "Prax je šancou zamestnať sa a získať skúsenosti, ktoré budú môcť absolventi využiť v budúcnosti pri hľadaní práce". Kým v decembri dosiahla miera nezamestnanosti v okrese Rožňava 31,96 percent, počas januárových týždňov sa vyšplhala na vyše 34 percent. Ako povedala K. Balážová, za posledný týždeň v evidencii pribudlo 522 nezamestnaných. Z celkového počtu tvoria absolventi 2,92 percent, čo je 296 osôb.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.