potrebuje čas na oddych, na to, aby sa zastavil, aby si uvedomil sám seba a okrem starostlivosti o materiálne prežitie, urobil niečo aj pre svoj duchovný rozvoj.
Len som si nie istá, či mu v tom bráni práve nedeľný predaj v supermarketoch. Logické predsa je, že človek, ktorý nedeľu svätí aj tým, že ide do kostola, kvôli supermarketu bohoslužbu určite nevynechá. Jednoducho si čas zorganizuje tak, že na nákupy pôjde inokedy. Ako jeden zo závažných argumentov používajú predstavitelia katolíckej cirkvi ten, že svätú nedotknuteľnosť nedele treba dodržať aj preto, že ak ju narušíme prácou, postupne na spoločenskej úcte stratí aj rodina. Vari je práca niečím takým znesväcujúcim, čo by mohlo pripraviť rodinu o jej spoločenskú úctu? Apropós rodina. Nebolo by pre mnohé nielen v Zemplíne, ale na celom Slovensku oveľa lepšie, keby namiesto supermarketov zavreli krčmy? Možno, že by nebolo až takým zneuctením nedele, keby rodina, napríklad po svätej omši, v nedeľu popoludní namiesto toho, aby v obave čakala v akej nálade príde jej "hlava" domov po popoludňajšej sieste v miestnom pohostinstve, sa radšej aj s triezvym otcom vybrala na prechádzku medzi regály supermarketu.
Aby bolo jasné hneď na začiatku. Nie som proti tomu, aby si človek minimálne jeden deň v týždni oddýchol, potrebuje to jeho telo i jeho duša. Najlepšie by bolo, keby tie dni mal zaručené aspoň dva. Len si kladiem otázku, či tento problém vyriešia zatvorené supermarkety. Veď aj súčasný zákonník práce hovorí o 42,5 hodinovom pracovnom týždni a novelizovaný, ktorý bude platiť od prvého apríla tohto roka, dokonca o 40-hodinovom. Všetci však vieme, ako to chodí. Kto ho použije ako argument voči zamestnávateľovi? Ten má naň veľmi jednoduchú odpoveď keď nechceš, nemusíš, po tebe prídu iní. Cirkev argumentuje, že sú práce, ktoré sa v nedeľu robiť nemusia a vyzýva veriacich, aby ich v nedeľu nerobili. Možno by bolo efektívnejšie, keby k tomu vyzvala ich zamestnávateľov. Navyše, aké sú to práce, ktoré sa v nedeľu robiť nemusia, kto urobí ich zoznam, kto ho schváli, kto z neho urobí záväznú normu? Je to vôbec možné?
A celkom na záver, čo však neznamená, že na okraj. Je síce pravdou, že ku katolicizmu sa podľa ostatného sčítania hlási vyše 70 percent obyvateľov Slovenska. Čo však ten zvyšok? Tým tiež zatvoríme supermarkety? Istý predstaviteľ katolíckej cirkvi pre jedny včerajšie noviny uviedol, že si pamätá, že v jeho rodisku niekedy mali v nedeľu obchod otvorený iba Židia. Pravdepodobne mu ušlo, že okrem nedele je možné svätiť aj iný deň a že napríklad u Židov je takým dňom sobota. Nemyslím si, že zatvorenie supermarketov to vyrieši. Mali by sme však byť opatrní, aby sa nestalo precedensom, ktorý umožní nepozorovane ľuďom predpisovať čo majú robiť v nedeľu, potom v sobotu, a potom možno aj v pondelok a tak ďalej. Katolíkom, ale aj tým druhým. Boh dal človeku rozum a slobodnú vôľu. Nemali by sme mu radšej viac dôverovať?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.