137. Škoda, pod ktorú sa podpísali ničivé plamene, dosiahla počas uplynulých dvanástich mesiacov výšku viac ako šesť miliónov korún. Cieľovou zastávkou hasičov však nebolo vždy miesto, kde kikiríkal červený kohút. "Príslušníci Zboru PO realizovali aj 242 výjazdov, ktoré mali technický charakter. To znamená, že v týchto prípadoch hasiči "asistovali" napríklad pri dopravných nehodách a otváraní bytov," povedal zisťovateľ príčin požiaru z Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi, odboru Požiarnej ochrany nadporučík Ing. Jozef Bigoš. Hasičom sa pri ich práci podarilo zachrániť aj materiálne hodnoty vo výške takmer 18 miliónov korún.
"Každé nežiadúce horenie, pri ktorom vzniknú materiálne škody, alebo následkom ohňa zomrie, prípadne zraní sa človek, či zviera, nazývame požiarom," definoval predmet hasičov J. Bigoš. Napriek tomu, že požiar má aj prívlastok živelná pohroma, nie je to celkom tak. Ničivé ohnivé plamene totiž veľakrát rezonujú v našich pamätiach "vďaka" ľudskej činnosti, na príčine ktorej je lajdáckosť, neopatrnosť, konanie rôznych trestných činov a nedodržanie protipožiarnych opatrení. "V súčasných podmienkach je v moci ľudí úspešne predchádzať požiarom a bojovať proti nim, na rozdiel od iných, skutočne živelných javov prírody, akými sú napríklad zemetrasenia," dodal J. Bigoš.
V minuloročnej bilancii hasičov, ktorí vykonávajú svoju prácu v okrese Spišská Nová Ves, našťastie nefiguruje žiadna zranená ani usmrtená osoba.
"Z nášho rozboru vyplýva, že v roku 2001 k najčastejším príčinám vzniku požiarov patrilo vypaľovanie trávy a suchých porastov," uviedol zisťovateľ príčin požiarov. Spolu totiž 36-krát tento fakt zapríčinil vyčíňanie ohňa. Na druhom mieste s počtom 31 figuruje zakladanie ohňa na skládkach odpadu. Manipuláciu s otvoreným ohňom nezvládli ľudia zase v 23 prípadoch.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.