zákona o konflikte záujmov poslanecká skupina, na čele ktorej stojí Ladislav Orosz. Jeho obsahom sa tak zaradíme medzi krajiny s najprísnejšou právnou normou, pomocou ktorej by sa odhalili majetkové pomery verejných činiteľov. Autori nového znenia zákona zakotvujú v jeho obsahu aj verejnú kontrolu majetkov nielen najvyšších vládnych a ústavných činiteľov, ale aj predstaviteľov samosprávy, vrátene ich najbližších príbuzných. Verejný činiteľ bude teda povinný od 30 dní odo dňa nástupu do funkcie a počas jej výkonu vždy k 31. marcu podať písomné oznámenia o majetkových pomeroch.
"Pokiaľ ide o moju fyzickú osobu, nebudem mať žiadny problém zverejniť vlastné majetkové pomery. Každý verejný činiteľ si musí uvedomiť, že jeho práca je sprevádzaná aj verejnou kontrolou a pokiaľ niekto niečo nadobudne legálne a poctivo, tak by sa nemá za čo hanbiť. Na druhej strane by sa však malo riešiť možné zneužitie zverejnenia majetkových pomerov. Niektoré indivíduá, by mohli tieto fakty zneužiť napríklad na krádeže," vyjadril svoj názor na zákon bytostne sa dotýkajúcich aj primátorov a starostov slovenských miest a obcí, primátor Spišských Vlách Ing. Michal Kiššák.
S pochybnosťami však primátor vníma tú časť zákona, ktorá hovorí o blízkych príbuzných. "Doteraz platný právny stav blízku osobu presne vymedzuje a pokiaľ si zákon osvojí toto vymedzenie, tak som zásadne proti," dodal M. Kiššák.
V duchu podobnej filozofie zaujal stanovisko aj zástupca primátora v Levoči Ing. Vladimír Schweizbacher. Podľa jeho názoru, všetci, ktorí pracujú vo verejnej správe by mali byť pod drobnohľadom, pretože spravujú verejný majetok. "Ak prijmem rolu verejného činiteľa, som za svoju prácu platený z verejných prostriedkov, tak je to potom v poriadku, ak musím verejnosti skladať aj účty," povedal V. Schweizbacher pre Spišský denník.
Levočský zástupca primátora nenamieta ani v prípade, ak by majetkové priznanie museli praktizovať najbližší príbuzní verejných činiteľov. "Minulosť dáva autorom tohto zákona za pravdu, pretože nie v jednom prípade boli mnohé majetky prepísané na rodinných príslušníkov," vyjadril svoj názor.
Jozef Humeňanský, ktorý vykonáva funkciu prednostu na Mestskom úrade v centre Hnileckej doliny v Gelnici je kedykoľvek a komukoľvek schopný skladať účty, ak mu to prikáže zákon. "Tieto veci by sa však mali realizovať transparentne. Z hľadiska občanov majú verejní činitelia čo naprávať, preto proti tomu zákonu nemám nič," povedal J. Humeňanský.
Ani primátor metropoly Spiša Spišskej Novej Vsi Ing. Karol Mitrík nezaujal k novej formulácií zákona odmietavý postoj. "Nemyslím si, že by verejný činiteľ mal zahmlievať majetkové pomery. Môj názor sa týka aj starostov a primátorov. Týmto krokom sa totiž nesporne priblížime k vyspelým demokratickým krajinám. Zaujíma ma však, kto bude v tomto zákone definovaný ako rodinný príslušník," povedal K. Mitrík. Podľa jeho názoru, zákon by mal zahŕňať iba osoby, ktoré žijú s verejným činiteľom v úzkom rodinnom kruhu a naopak, obísť by mal tých blízkych príbuzných, ktorí už majú vlastné rodiny a nežijú so starostami či primátormi v spoločných domácnostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.