a HZDS k zákonu o zahraničných Maďaroch, ktoré v piatok podpísali ich šéfovia J. Weiser a O. Sabo.
"Som rád, že hľadajú cestu k sebe, hoci nie všetci ich spolustraníci s tým budú súhlasiť. Urobili však veľký prelomový krok, ktorý vytvára priestor pre dialóg. Veď všetci sme Košičania a preto národnostné a iné otázky by v našom meste nemali predmetom zbytočných treníc. Sme občania, ktorí chceme v pokoji žiť. Je to výzva pre ostatné politické strany, aby našli cestu k sebe a spoločným úsilím vyriešili problémy. Byť nenávistným dokáže takmer každý. Umenie je však predísť konfliktu," myslí si P. Mutafov.
Doteraz štanadrdné politické strany viedli podľa jeho slov polemiku o tom, či s HZDS majú vôbec rozprávať. Ak by sa vo viacerých politických stranách vyskytovali ľudia typu O. Saba a J. Weisera, určite by podľa starostu P. Mutafova bolo v našej spoločnosti menej napätia.
Hoci aj mestský šéf KDH Emil Kočiš oceňuje snahu SMK a HZDS spolu medzi sebou komunikovať, za svoju stranu necíti potrebu pridávať sa k tomuto zoskupeniu, ktoré nateraz spojili maďarské preukazy.
"Nechápem však, prečo J. Weiser hovoril o tom, že oslovili aj ďalšie politické zoskupenia v meste. Ako mestský šéf KDH by som mal o tom čosi vedieť, no ich tvrdenie ma dosť prekvapilo, lebo som ho počul prvýkrát. Pozitívne na tom hodnotím to, že spolu komunikovali, asi cítili, že situácia je podľa nich neúnosná."
Podľa E. Kočiša však v Košiciach nehrozí žiadny občiansky nepokoj, takže by vzniknutú situáciu ani nedramatizoval. Na druhej strane si myslí, že by bolo minimálne korektné, ak by výhody pre zahraničných Maďarov platili nielen v okolitých štátoch, ale po celom svete. Taktiež sa mu nepáčia niektoré vyhlásenia maďarského premiéra V. Orbána, ktoré hodnotí ako účelové a neprispievajúce k upokojeniu situácie so spomínaným zákonom.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.