ministerkou dlho nebude, aj keď jej to nový stranícky šéf vtedy nepovedal. Dnes materská strana žiada jej hlavu. O odchode z SDĽ hovorí - počkajte si. Na otázku dokedy, odpovedá, že minimálne niekoľko týždňov. Teší ju však, že už dostala "kopu podporných esemesiek". Na otázky odpovedá ministerka financií BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ.
Nezmeníte stanovisko a nepodáte demisiu?
"Nemám dôvod. Demisia sa podáva za niečo, čo sa urobí zle. Robila som to, čo mi prikazoval vládny program."
Keby vám aj orgán SDĽ povedal, že máte nosiť červený kostým, je to jedno. Podstatné je, že nemáte dôveru strany a vtedy sa podľa politickej abecedy minister porúča. Prečo to takto nechápete?
"V tejto politickej abecede je možné aj to, aby ma republikový výbor odvolal. Dala som mu príležitosť."
Pokiaľ ide o sporné majetkové priznania, aj ľavicového voliča rozčuľuje, že má dokazovať svoju "chudobu". Neurobili ste chybu, keď žiadate taký dôkaz?
"Zákon hovorí, že treba - ako hovoríte - priznať chudobu. Má to svoje opodstatnenie. Je to budovanie evidenčnej bázy, ktorú bude môcť využiť slovenská daňová správa. Raz si budeme musieť zvyknúť, že každý bude podávať aj daňové priznanie. Vo väčšine štátov sa naraz podáva majetkové a daňové priznanie."
Od niektorých ľudí ste dostali nálepku pravicová ministerka, hoci vás do vlády vyslala ľavicová strana. Myslíte si, že ste boli málo ľavicová?
"Ľavicovosť, to nie sú prázdne reči. Môžem povedať, že slovenské hospodárstvo sa podarilo postaviť na nohy a ľudia za to museli zaplatiť. Ale keby sme to neurobili, sme v Argentíne."
Varovali ste pred približovaním SDĽ ku KSS. V čom spočíva to varovanie?
"To, čo sa zaviedlo po inštalovaní nového predsedu strany, má dosť ďaleko od demokratických princípov. Oveľa menej sa váži úprimnosť, stratili sme kredit čistej strany a dôveru mladých. Keď sa pozriete na voličskú základňu, to už nie je základňa modernej ľavicovej strany."
Často spomínate ako svojich protivníkov pravicu. Najmä ANO a DS. SDKÚ je však tiež pravica a tú v týchto súvislostiach nespomínate. Prečo?
"Ako člen vlády som lojálna. SDKÚ sa tak jednoznačne nevyhranila ako krajne pravicová strana. Situuje sa ako strana ľudová."
Ako sa vám spolupracovalo s vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom?
"Mali sme na mnohé veci rôzne názory. Na základných otázkach sme sa zhodli."
Medzi kandidátmi na ministra financií je aj Peter Magvaši. Prečo je v obľube predsedu SDĽ?
"To je otázka pre predsedu. Myslím, že sú názorovo na jednej lodi."
Ak bude minister Magvaši riadiť rezort financií, určite mu nejaký ten mesiac potrvá, kým sa zorientuje. Keď požiada o rady, poskytnete mu ich?
"Keď o ne požiada, tak áno."
Myslíte, že aj požiada?
"Pochybujem."
Podľa Pavla Koncoša nový minister financií bude musieť zabrániť, aby vláda prijímala nepopulárne návrhy. Čakajú na nového ministra takéto rozhodnutia?
"Je to bublina. Prijatím štátneho rozpočtu a rozhodnutím o cenovej politike si vláda predurčila politiku na tento rok. Hovoriť o nejakých ďalších mimoriadnych krokoch je zbytočné. Bude skôr dôležité, aby budúci minister nestratil tempo v tom, čo sa rozbehlo. Reformy, ktoré sú v rôznom stupni rozpracovanosti, sa nesmú zastaviť."
Keďže nový minister už zlé správy neoznámi, tak si vytvorí v očiach ľudí slušný obraz.
"Bude žať, čo som zasiala."
Úvahy o tom, že by ste mali opustiť funkciu, zazneli po krachu Devín banky. Nemyslíte, že boli opodstatnené?
"Vinníci sa hľadali tam, kde nie sú."
Pociťovali ste tlak SDĽ, aby ste banku zachránili?
"Rozhodovala som odborne. Aj dnes, keby som mala rozhodnúť, rozhodla by som rovnako. Keď stojíte medzi menším a väčším zlom, volíte menšie."
Analytici sa viac ako vášho odchodu obávajú zmeny v procese privatizácie SPP. Ako to podľa vás dopadne?
"Uznesenie vlády o privatizácii SPP je známe už trištvrte roka a SDĽ jednoducho nemá silu ho zmeniť."
Táto vláda pri nástupe do funkcie sľúbila znižovanie daňového zaťaženia. Deň daňovej slobody sa však stále posúva ďalej. Prečo je to tak?
"Musím povedať, že neviem, z čoho vychádzajú výpočty 'expertov'. Rozhodne však nie sú správne. Ročenka OECD hovorí o výške daňového zaťaženia meraného podľa medzinárodne uznávaných metodík. Podľa nej ako celok výrazne kleslo."
Už pri nástupe vlády bolo zrejmé, že minister financií má svoje dni zrátané, lebo ho čakajú nepopulárne kroky. Nepomysleli ste si, že ste vlastne úspešná, lebo váš ministerský život bol dlhý?
"Chcela som tu byť ešte tri-štyri mesiace, aby sa niektoré veci dotiahli. Odchádzala by som spokojnejšia, že sa už nedajú vrátiť späť. Dnes som však v niektorých prípadoch nervózna."
Autor: Igor STUPŇAN & Tomáš KUČA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.