Kováč, ktorého sme aj s jeho bratom objavili na brehu košického jazera. Vyzbrojení sekáčmi, rozširovali roztopené okraje jazera a zároveň strážili množstvo rýb, ktoré ku brehom priplávali.
"Od soboty, ako začal odmäk, sme tu nonstop. Ryby totiž z nedostatku kyslíka priplávali k brehom, aby sa dostali do okysličenej vody, ktorú potrebujú k svojmu životu. Prvý deň boli také malátne, takže nebol problém ich chytiť. Preto sme tu a okrem rozbíjania ľadu aj strážime."
Pytliactvo je totiž už trestný čin a nebyť aktivistov a členov Rybárskej stráže, mnohé ryby by skončili na stoloch nezvaných lovcov.
Už keď sme sa k jazeru blížili, videli sme vodu, ktorá doslova vrela od húfov drobných beličiek. Okrem nich sme v plytčine zazreli aj ohromné kusy tolstolobikov, kaprov, šťúk a iné druhy rýb.
"Každý rok tu rybársky zväz nasadí niekoľko ton rýb. Sú tu zubáče, šťuky, kapre, amury, tolstolobiky, beličky, pleskáče, ostrieže, sumce a karasy," ochotne nám prezradil Ľubo Kováč.
Samozrejme rybári nečakajú nato, kým sa ľad roztopí, ale prierubne sekajú počas celej zimy. Voda musí byť totiž okysličená a zároveň prierubne sa kopú aj kvôli zamedzeniu svetloplachosti rýb.
"Brigády zamerané na kopanie prierubni robíme pravidelne a nielen na jazere, ale i na Geči, Čani a iných vodných plochách. Keby sme to nerobili, tak by to bol masaker. Žiaľ, monoho rybárov sa brigádam vyhýba," nechali sa počuť aktivisti rybárskej stráže.
Na brehu jazera nechýbal ani hospodár Slovenského rybárskeho zväzu v Košiciach Rudolf Halmi, ktorý nám povedal:
"Ešte nikdy nebol taký problém na jazere, ako je teraz. Nielenže je tuhá zima, ale veľmi tu chýba aj prítok čerstvej vody. Pravidelne musíme kopať prierubne. Na jazere sme túto zimu vyrúbali asi trinásť prierubní. Každú jednu sme kvôli bezpečnosti označili kusmi ľadu, alebo použitými vianočnými stromčekami, aby k nim ľudia nechodili. Máme z toho aj fotodokumentáciu. Budeme samozrejme kopať aj ďalej. I keď je teraz odmäk, nestačí to. Ľad ma niekde hrúbku aj okolo 45 centimetrov."
Rybárska stráž bude patrolovať na brehoch jazera aj ďalšie dni, kým hrozí nebezpečenstvo pytliactva a zároveň bude kraje ľadu naďalej rozširovať. Ako nám však povedali, ryby sú už oproti sobote podstatne čulejšie, a tak ľahko sa chytiť nedajú. Väčšiu starosť im však robia deti.
"Oni si to ani veľmi neuvedomujú, ale mnohé v rámci hry si zoberú palice a bijú ryby, alebo ich hladkajú. Je ťažké vysvetliť deťom, že sa to nemá a ryby tým trpia," dodal R. Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.