sústava.
Svedčia o tom záznamy infračervenej kamery, ktorá zaregistrovala teplotu prašných mračien. Dvojhviezde, teda slnku novej sústavy, označenej HD 113766A, je podľa odborníkov zhruba desať miliónov rokov.
"Formovanie planét z prachoplynového mračna, ktoré ju obklopuje, sa však začalo najskôr teraz," tvrdí tím astronóma Michaela Meyera.
Dvojhviezdu objavil pôvodne Magellan I, viac než šestnásťmetrový teleskop, ktorý je umiestnený v chilskom Las Campanas. Z vedeckých záverov vyplýva, že v súčasnej etape sú plyny okolo dvojhviezdy v zriedenom stave a zhluky prachových zrniek sa teraz spájajú, aby vytvorili planéty.
Keď bola naša slnečná sústava v podobnom štádiu, formovanie planét Jupiter a Saturn už bolo ukončené, zatiaľčo naša Zem a susedné planéty ešte formovacou fázou prechádzali. Priame dôkazy pre existenciu ďalších slnečných sústav, podobných našej, zatiaľ vedci nemajú. Výsledky tímu Michaela Meyera však svedčia o tom, že sa okolo dvojhviezdy HD 113766A začína tvoriť zoskupenie, ktoré sa jej môže nápadne podobať.
O svojom objavu informoval Meyer Americkú astronomickú spoločnosť vo Washingtone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.