prípravu projektov uchádzajúcich sa o granty štrukturálnych fondov EÚ, súhlasil s prijatím prihlášky projektu ekologizácie juhovýchodu Zemplína. Projekt dopracovala po technickej a odbornej stránke expertná skupina EÚ pod vedením anglickej firmy Carl - Bro, ktorá vyhrala nezávislý tender.
Projekt v hodnote 1,8 mld korún je rozdelený na dve časti. "V prvej časti dostane pitnú vodu 37 obcí regiónu, akcionárov spoločnosti, v ktorých nie je vodovod. Bude ju využívať 27-tisíc obyvateľov. Vybudujeme 2 824 vodovodných prípojok a 161 kilometrov vodovodného potrubia. Hodnota diela prvej časti je 472,2 milióny korún," hovorí predseda predstavenstva Juhovýchodnej zemplínskej vodárenskej spoločnosti (JZVS) a. s. Ján Timko. Základom tohoto riešenia je skutočnosť, že stokové rady je možné budovať len pre obce nad 2-tisíc obyvateľov. Finančný limit a dôvod rýchlej návratnosti finančných prostriedkov investovaných do stavby umožnili kanalizáciu len pre obce nad 5-tísíc obyvateľov.
V Pavlovciach nad Uhom bude vybudovaná čistiareň odpadových vôd (ČOV), kanalizačné zberače a obecné rozvody aj pre obec Vysoká nad Uhom. Vo Veľkých Kapušanoch vyrastie delená kanalizácia, záchytné nádrže a čerpacia stanica. V Michalovciach prebieha rekonštrukcia ČOV a následné zväčšenie jej kapacity. Celkový limit pre kanalizáciu Pavloviec nad Uhom a Veľkých Kapušian je 342,5, pre Michalovce 76,6 milióna korún. "Náklady na dielo z fondu ISPA budú 20,462 milióna eur, čo je asi 900 miliónov korún. Z celého objemu 61 percent hradí ISPA, 25 štát a 14 percent pokryjeme vlastnými prostriedkami formou úveru," rekapituluje náklady Ján Timko.
Montáž potrubia začne v máji 2003, ale výsledky tendra na dodávateľa budú známe už v druhej polovici tohto roka. Aby sa zabezpečila rovnomerne plošná výstavba, obce, ktoré nie sú zaradené v prvej etape, budú uprednostnené v etape druhej. "Po dokončení prvej etapy predpokladáme 300-násobný nárast imania spoločnosti, po ukončení druhej etapy, to bude až 600-násobok za jednu akciu. Úpis akcií bol do konca roka 2001, ale sme ho predĺžili do 25. januára. V prípade, že obec nebude mať po tomto termíne zaplatený účastnícky vklad, bude jej kvóta akcii ponúknutá na predaj a doterajšiu prácu na územnom rozhodnutí a stavebnom povolení obci vyfakturujeme," zdôraznil predseda Správnej rady JZVS, a. s.,
Ján Timko. Súčasne apeluje na starostov obcí, ktoré sú zapojené do projektu, ale dodnes neuhradili vklady a nesplnili si povinnosti vyplývajúce z členstva v spoločnosti. "Jeho úspech závisí od toho, aká bude spolupráca samospráv s vedením spoločnosti. Bolo by zlou vizitkou, keby sa v tejto fáze narušila koncepcia už rozbehnutých konkrétnych krokov len kvôli nedôslednému prístupu hláv obcí k povinnostiam, ku ktorým sa členstvom v združení zaviazali " dodal na záver Ján Timko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.