Slovensko, avšak jej atak nemožno vylúčiť. Odborníci jej nástup očakávajú vo februári, avšak urýchliť by ho mohol súčasný ráz počasia. Podľa MUDr. Ivana Rovného, hlavného hygienika SR, u nás je ešte stále možné očkovať proti chrípke, ale podľa možnosti čo najskôr. Organizmus po zaočkovaní potrebuje asi dva týždne na vytvorenie protilátok. Pri oneskorenom očkovaní je riziko, že človek ochorie skôr ako si telo stihne protilátky vytvoriť.
„Epidemiologická situácia v našom regióne je pokojná. Epidémia chrípky zatiaľ bezprostredne nehrozí, oproti predchádzajúcemu týždňu počet ochorení dokonca mierne poklesol. V tomto období je preto možné ešte sa zaočkovať. Je to výhodné, najmä vzhľadom na skutočnosť, že súčasnú epidémiu chrípky v Európe zapríčiňujú predovšetkým vírusy A a B, ktoré sa nachádzajú aj v očkovacej látke, čiže na boj s nimi môžeme organizmus dobre pripraviť", hovorí MUDr. Anna Sovšáková, vedúca odd. epidemiológie ŠZÚ v Humennom. Na otázku nášho denníka, či súčasná epidémia chrípky nehrozí prerásť do pandémie odpovedá, že zatiaľ nič podobné nehrozí. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie(WHO) zatiaľ nejde o nový typ vírusu, ktorý by mohol niečo podobné spôsobiť.
Faktom je, že podľa WHO v tomto desaťročí môže dôjsť k pandémii chrípky, ktorá sa zvykyne opakovať v určitých cykloch. Jej nebezpečie spočíva v tom, že sa objaví nový vírus proti ktorému nejestvuje protilátka. Po identifikácii vírusu vývoj protilátky trvá asi pol roka. Dovtedy chrípka nadobudne charakter pandémie. V súlade s odporučaniami WHO aj na Slovensku sú zdravotníci na takúto alternatívu pripravení a príslušné opatrenia sú už rozpracované až na úrovni okresov.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.