tendra, odradiť. "Neviem vlastne prečo sa SDĽ takto zahráva," komentoval iniciatívu strany Michal Šušák zo spoločnosti Credit Suisse First Boston, ktorá je privatizačným poradcom vlády.
Podľa neho ide zo strany SDĽ o značný hazard. "Investori sa na vstup do podniku dlhodobo pripravujú a počítajú s určitými podmienkami. Teraz, keď je už tender vo finálnej fáze, je preto riskantné podmienky meniť. Investori to vnímajú veľmi negatívne. Neviem ako by sa zachovali v prípade, že im vláda oznámí, že namiesto 49 percent dostanú iba 24 percent, ale môžu z tendra aj odstúpiť," povedal.
Podľa neho však negatívne na privatizáciu podniku vplýva už aj samotná diskusia o tomto návrhu, bez ohľadu nato či ho SDĽ presadí alebo nie. Jednou z hlavných oblastí, ktorú investor vyhodnocuje pri zvažovaní svojho vstupu do určitej oblasti je totiž aj politické riziko. Podľa toho či vníma prostredie ako stabilné alebo nie, upraví potom aj cenu, ktorú je ochotný ponúknuť. Riziká preňho totiž znamenajú budúce možné dopady na hodnotu balíka akcií, ktorý teraz v privatizácii získa.
Peniaze z predaja SPP majú slúžiť na naštarovanie viacerých potrebných reforiem, podľa Šušáka, tak na nejasnosti okolo tendra v konečnom dôsledku môže doplatiž celá krajina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.