Konkurzný správca Juraj Tomášek bol totiž podľa Najvyššieho súdu odvolaný neprávoplatne. Fond ochrany vkladov (FOV), najväčší veriteľ banky, požiadal o jeho odvolanie znova. Tomášek zase žaluje prezidenta fondu za ohováranie.
Návratom Tomášeka do funkcie správcu konkurznej podstaty kreditnej banky sa podľa prezidenta FOV Milana Horvátha opäť odďaľuje samotné speňaženie konkurznej podstaty. Vymenovaný správca Marián Valko totiž okrem priebežnej správy, ktorá zhrnula nesplnené povinnosti Tomášeka, navrhoval harmonogram jednotlivých krokov konkurzu. Podľa Horvátha, ktorý je aj predsedom veriteľského výboru SKB, mohlo za podmienky zotrvania Valka vo funkcii dôjsť k speňažovaniu majetku kreditnej banky už v máji tohto roka.
Vlani na jeseň odvolala Tomášeka "na základe závažných dôvodov" konkurzná sudkyňa Soňa Langová. Tomášek sa však obrátil na Najvyšší súd a ten vyhlásil uznesenie sudkyne za neprávoplatné. Horváth vidí chybu v tom, že postup sudkyne nebol úplne právne v poriadku, teraz však už má možnosť odvolať ho buď sama, alebo urobiť tak na požiadanie veriteľov.
Tomášek však popiera, že by pri funkcii konkurzného správcu porušil zákon. "Vyzval som štatutárov úpadcu, aby zhotovili účtovnú uzávierku. Predstavenstvo banky ju však neposkytlo a oni si tak nesplnili svoju povinnosť," tvrdí Tomášek. Preto ani nemohol vykonať nasledujúce kroky. "Horváthove zdôvodnenia neuspejú, čo potvrdil aj Najvyšší súd."
Z "obštrukcií" pri konkurze naopak Tomášek obviňuje Horvátha. FOV mohol už dávno podľa neho navrhnúť a schváliť plán speňaženia. Tomášek okrem toho tvrdí, že sám pripravil účtovnú uzávierku, aby mohol posunúť vec dopredu, no fondom dosadený opatrovník si svoje povinnosti neplnil a nepodpísal ju.
Rovnaké zmätky stále sprevádzajú aj konkurzy ďalších skrachovaných bánk. V Devín banke sa čaká na rozhodnutie súdu, v AG Banke na zvolanie schôdze veriteľov, len konkurz Dopravnej banky sa pohol. "Niekomu tento právny chaos a naťahovanie času vyhovuje," hovorí Horváth, kým Tomášek na adresu šéfa FOV povedal: "Prejavuje zjavnú nekompetentnosť pri výklade zákonov."
Pohľadávka FOV voči kreditnej banke dosahuje 4,4 miliardy korún, z čoho najvyššiu časť tvoria vyplatené náhrady za nedostupné vklady. Národná banka Slovenska dala SKB do nútenej správy a následne ju vyhlásila za neschopnú splácať vklady na jar 2000.
Autor: bro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.