pomoc vo výške približne štyri a pol miliardy dolárov.
Z celkovej sumy, ktorú venovalo vyše 80 krajín a medzinárodných organizácií, by mal Afganistan dostať takmer polovicu už v priebehu tohto roku. Premiér dočasnej afganskej vlády Hamíd Karzaj vyjadril s výsledkami konferencie spokojnosť.
Konferencii spoločne predsedali Japonsko, Európska únia (EÚ), Spojené štáty americké a Saudská Arábia, ktoré poskytnú v priebehu nadchádzajúcich troch rokov dovedna jeden a pol miliardy dolárov. Washington prisľúbil do konca septembra 296 miliónov, avšak nezverejnil sumu na ďalší rok. Od Japonska dostane Afganistan počas nadchádzajúcich 30 mesiacov pol miliardy dolárov a rovnakú sumu poskytne tento rok aj EÚ. Dovedna poputuje do Afganistanu z poklade EÚ 900 miliónov, ktoré sú rozdelené do piatich rokov. Saudská Arábia sa zaviazala pomôcť Kábulu do troch rokov sumou vo výške 220 miliónov dolárov.
Viaceré zo zúčastnených krajín prisľúbili morálnu podporu, no zdráhali sa poskytnúť finančné prostriedky. Mnohí z tých, ktorí peňažnú pomoc prisľúbili, však nepristúpili na návrh Japonska snažiaceho sa presadiť dva a polročné obdobie na odovzdanie financií Afganistanu.
Čína a Rusko zaujali voči konferencii odmeraný postoj. Moskva síce vyslala do Tokia svojho zástupcu, no vyhlásila, že podujatie nemá jej podporu. Čína, ktorá takisto nemala v Japonsku vysokopostaveného predstaviteľa, prisľúbila milión dolárov v nefinančnej forme.
Podľa doterajších odhadov bude v priebehu nadchádzajúceho desaťročia na zabezpečenie základných potrieb v Afganistane treba minimálne 15 miliárd dolárov.
Príspevok Európskej únie oznámený na darcovskej konferencii pre Afganistan v Tokiu predstavuje 30 percent prísľubu celého medzinárodného spoločenstva na tento rok. Mal by zároveň pokryť 30 percent odhadovaných potrieb na obnovu zničenej krajiny. Uviedla to včera v Bruseli Európska komisia.
Autor: Tokio/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.