Korzár logo Korzár
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Vladimír Markovič nechápe reakciu Antona Gábora, prekvapil ho i postoj hráčov a od Antona Bidovského by chcel štadión vo VŠA za

Košice - Dlho a okato padala, v časoch najväčšej slávy, vlajková loď slovenského futbalu 1. FC Košice dole ku dnu. To však bolo veľmi hlboké, lebo

dlho trvalo, kým sa ho dotklo, aby sa mohla odraziť. Impulz k tomu dal košický podnikateľ Vladimír Markovič, ktorý spolu s podnikateľmi pred Vianocami vylepšil hráčom sviatky, pred týždňom zvolal tlačovú besedu, kde načrtol svoje plány na záchranu košického futbalu v spolupráci so skupinou podnikateľov a s pomocnou rukou mesta. Jeho aktivitu však vzápätí pribrzdil generálny riaditeľ 1. FC Anton Gábor, ktorý na tlačovku síce neprišiel, lebo vraj o nej nevedel, no jeho okamžitá reakcia na ňu naznačila niečo iné. Aj o tom sme sa porozprávali s Vladimírom Markovičom (na fotografii).

Vráťme sa ešte k rokovaniam s prezidentom SFZ Františkom Laurincom. O čom ste hovorili?

"Stretli sme sa preto, aby som vedel jeho stanovisko, pretože tak, ako sa dáva licencia, tak sa i odoberá. Mal som dojem, že ak sa neplnia podmienky licencie, mal by sa k tomu zaujať nejaký postoj, sankcie, aby bolo všetko kóšer. Zhodli sme sa na tom, že v Košiciach vznikla málovídaná situácia. Pán prezident povedal, že sa ju bude snažiť riešiť a bude nám nápomocný. Trápi ma aj ďalšia skutočnosť, ktorá sa dosť medializuje, že sú tu dve skupiny jedna Markovičova, druhá Gáborova. Situácia, ktorá vznikla vo štvrtok, keď dali výpoveď ďalší hráči, len potvrdzuje, že nie je dobré, keď futbalisti nie sú informovaní, pričom príde do šatne pán Gábor a povie, že tlačovka bola predčasná. Zneisti ľudí, hoci sám dobre vie, že nič nie je predčasné, ale je to už po funuse. Ak superliga štartuje 23. februára, tak čo môže byť predčasné? Hráči dali výpovede a začal sa chaos, ktorý sa veľmi ťažko zvláda. Aj preto som na tlačovke povedal, že netreba rozdeľovať ľudí, ale, žiaľ, stalo sa to, že sa vytvorili, aspoň mediálne, dve skupiny, ktoré síce idú za jedným cieľom, ale nerobí sa to takýmto spôsobom."

Neprekvapil vás fakt, že doteraz sa nemal nik k činu a zrazu sa hovorí o dvoch košických skupinách?

"Tak to už chodí. Títo ľudia vedeli, že situácia v 1. FC je zlá, ale všetci len sedeli a nerobili nič. Teraz, keď sa nájde osoba, ktorá začne do toho vŕtať, a poviem vám úprimne, nie je to nič príjemné, nepochopím, že sa niekto cíti ukrivdený, že prišla istá skupina. Tento fakt neberiem, lebo sme si povedali, že ideme zachraňovať futbal a nie jednotlivé osoby. Keď sme povedali, že do vedenia nominujeme nových ľudí, tak ich tam dáme, aby bol pokoj. Ak to aj noví ľudia pokazia, pôjdu jednoducho preč."

Aký máte názor na vyjadrenie generálneho riaditeľa 1. FC Antona Gábora, ktorý povedal, že nevedel o tejto tlačovke?

"Deň pred tlačovkou sme boli na sedení u riaditeľa magistrátu pána Kovalčina, kde bol aj pán Gábor, kde som povedal, že bude tlačovka. Už vtedy pán Gábor povedal, že je to predčasné, no i napriek tomu som ju zvolal. Vedel o nej."

Takže klamal?

"Nazvite to, ako chcete. Pravda je tá, že vedel o tlačovke na Ranči."

Čo hovoríte na to, že vy ste na tlačovke prezentovali určité názory, snažili ste sa vysvetliť situáciu a ledva sa skončila, Anton Gábor ju hneď svojím vyjadrením znegoval?

"Neviem povedať, prečo sa takto k tomu postavil."

Debatovali ste o tom?

"Nie. Stretli sme sa iba raz na VŠA, kde som sa išiel pozrieť na štadión. Pána Gábora poznám dva mesiace. Ja som ho spoznal vtedy, keď bolo treba veľmi rýchlo finančne pomôcť futbalu, keď som ho pozval na Ranč, aby sme spoločne našli cestu. Keď sa tak stalo, že sme vyplatili hráčov, pán Gábor sa stratil."

Máte prehľad o tom, akú skupinu podnikateľov zastrešuje Anton Gábor?

"Neviem vám povedať. Práve tomu som chcel predísť, aby sme sa tu nehrali na skrývačky. Nejde o to, či bude vo vedení Markovič, Gábor, alebo niekto iný. Ide o to, aby futbal napredoval a aby nik, kto sa teraz motá okolo futbalu, nerobil to, že zneisťuje hráčov. V pondelok som do Košíc priniesol jedného nového futbalistu zo Senegalu. V stredu začne s tréningom. Mimochodom, raz tu už bol."

Niang z Trebišova?

"Áno, Alassane Niang. Situácia sa pomaly dáva dokopy. My musíme osloviť a hlavne presvedčiť mnoho podnikateľov. A to aj takou cestou, že ak niekto príde a povie: viete čo, ja tie peniaze dám, ale si neprajem, aby tam figuroval Markovič, tak ten Markovič pôjde preč. Keď povie, neprejem si, aby tam boli iní ľudia, tak tí iní budú musieť odísť, aby futbal napredoval. Nedá sa nič robiť. Nechceme to však urobiť tak, že niekto donesie 10 alebo 15 miliónov a bude rozhodovať o futbale. To nie. Vymenuje sa správna rada, dozorná rada a tie budú o všetkom rozhodovať."

Veľa času však už nemáte...

"Máme niekoľko nových fáz, ktoré chceme začať. Nemôže existovať futbalový klub bez štadióna."

To je menšia rarita v Európe a pre vás azda najväčšia trauma.

"Áno. Preto som sa i nahlásil u prezidenta VSŽ pána Bidovského, aby nám štadión predal za korunu, alebo dal do prenájmu za korunu. To je jedno. Našou povinnosťou by bolo starať sa oň, aby ho už ďalej nerozkrádali. Sme ochotní hrať i na ihrisku, ktoré je vzadu, nemusíme hrať v kotli. Ak sa totiž nebude hrať na VŠA, tak dnes je tam možno škoda za 50 miliónov a o rok-dva za 100 miliónov. Urobíme všetko preto, aby sme mali svoj štadión. Nehovorím, že na Lokomotíve nie je pekné prostredie, ale v tejto finančnej situácii platiť nájom Lokomotíve, je zlé."

Koľko je ročný nájom?

"To možno nevie ani pán Boh. Mne hovorili, že 90 000 mesačne, ale neviem, či je to pravda, lebo vraj už bolo i 130 000 korún. Neviem povedať."

Nebolo by prehľadnejšie, keby ste čím skôr do celej záležitosti zakomponovali i mesto, aby si potencionálni sponzori nemuseli hovoriť, že tak ako nechceli dať peniaze do vrecka Rezešovi, alebo Borrierovi, nechcú dať i Markovičovi?

"My na tom robíme. Spravíme to tak, ako sme sa dohodli, ideme v tých intenciách. V správnej, alebo dozornej rade bude pán Kovalčin, ktorý toto všetko bude zastrešovať. Bez neho to nepôjde."

Ide však o čas, ktorý je proti vám. V pondelok ste sa mali stretnúť i so skupinou podnikateľov s primátorom Zdenkom Trebuľom. Nestalo sa tak v pondelok, ani utorok, ako ste avizovali. Pán primátora vraj o schôdzke nik neinformoval, dočítal sa to len z novín.

"To ma tiež veľmi zaráža. Keď sme mali spomínané stretnutie, na ktorom boli páni Gábor, Koreň, Kovalčin a ja, dohodli sme sa, že nahlásime mená podnikateľov, ktoré prídu, alebo sa nám určí termín. Len odtiaľ sa mohol zablokovať tok informácií."

Pristavili by sme sa pri skupine podnikateľov. Už dávnejšie sa v našich novinách v tejto súvislosti spomínali mená Ľubomíra Romana, Blažeja Podoláka, či Antona Bidovského. Figurujú títo páni vo vašej skupine?

"Zatiaľ nefigurujú. Rátame však s nimi. 1. FC bude určite potrebné pomôcť tým, že by k nám prišli nejakí hráči na hosťovanie. Určite sa nájde nejaká schodná cesta, ale na druhej strane prví dvaja páni nám nemôžu pomôcť tak, aby nám postavili klub na nohy. Majú svoje klubové starosti v Čani a v Ličartovciach, takže nemôžeme od nich požadovať, aby nám pomohli. Nehovorím, že raz sa tak nestane, ale v tejto situácii, keď je potrebný väčší balík peňazí, je potrebné, aby sme my vytvorili skupinu ľudí. V prípade, že by z ich strany bola ochota, veľmi rád by sme sa s nimi stretli."

Čo Rezešovci?

"Chcem sa stretnúť i s nimi."

Môžete prezradiť i iné mená z avizovanej skupiny 20-25 podnikateľov?

"Možno ich bude i viac než 30. Základ však bude 20 ľudí a postupne ich budeme priberať. Na druhej strane nie je tu záujem, aby sme robili kvantitu a došlo k nejakým rozporom vnútri klubu. Myslím tým to, že si viacerí budú nárokovať na nejakú funkciu. Predovšetkým chceme to, aby do našich radov prišiel človek, ktorému leží futbal na srdci, a tak pokračovať ďalej. Viete, že robím v politike a veľmi dobre viem, že akonáhle máte v strane 30 ambicióznych ľudí, strana sa rozsype, lebo každý chce byť predseda, podpredseda, či tieňový minister. Preto máme záujem o úzku podnikateľskú skupinu, ktorá toto všetko bude zastrešovať. Preto zatiaľ nechcem hovoriť o menách."

Pán Markovič, hovorí sa o vás, že nemáte dostatok peňazí na to, aby ste tento klub utiahli. Je to pravda? Aký silný sa cítite?

"Nie som taký silný, aby som klub utiahol a taký nie je silný žiadny podnikateľ v Košiciach, možno mimo U. S. Steelu. Preto sme prišli s touto myšlienkou."

Nie je to už tajomstvom, že peniaze, ktoré dostali hráči pred Vianocami putovali z vrecák skupiny podnikateľov. Išlo o výplaty, za ktoré mesiace?

"Neviem za aké obdobie. Hráči chceli mať nejaké peniaze cez vianočné sviatky."

Zaskočila, respektíve prekvapila vás skutočnosť, že i napriek tejto finančnej injekcii zostávajúci piati hráči, na ktorých chcel tréner Bogdanovský stavať, dali výpovede?

"Keď som to čítal v novinách, veľmi ma to prekvapilo. Hráči tvrdia, že neprídeme medzi nich. Veď kontakt medzi mnou a nimi sprostredkúvajú tréneri. Tí síce futbalistom povedia, áno, ide to a začne sa tu niečo budovať, no na druhej strane, pán Gábor príde a povie, že tlačovka bola predčasná, tak potom neviem, kto tu rozbíja spoločnú vec na záchranu futbalu."

Hráči netajili, že sú ochotní stiahnuť výpovede. Hovorili ste s nimi?

"Nie. Povedali sme im, že všetko dáme do poriadku. Nemali kde jesť, tak chodia na Ranč. To je prvý základ k tomu, aby mohli trénovať a neodpadávali na ihrisku. V pondelok už bude všetko jasné, akým smerom pôjde futbal v 1. FC a čo všetko sa urobí. Hovorí sa o tom, že by mal byť podaný konkurz, takže uvidíme. Tým pádom by sa totiž veci začali otáčať celkom ináč."

Rátate i s tým, že niektorí hráči majú v 1. FC pomerne vysoké pohľadávky? Libič otvorene povedal, že sa bude súdiť. Klub dlhuje napríklad Kráľovi i Zvarovi milióny korún. Hovorilo sa o trojmiliónových čiastkach...

"Pokiaľ je pravda, čo som počul, len v prípade Vlada Zvaru ide o 12 miliónov! Nech sa súdia, to je samozrejmé. Zachraňovať však futbal, splniť hráčom všetky podmienky či renovovať ihrisko, to sú neskutočné náklady. A teraz k tomu prirátať dlžoby voči hráčom? Veď ja som ich nespískal, ani tréner. Niekto za to bol zodpovedný. Keď klub doviedol do takého stavu, v akom je, tak ja nemôžem urobiť to, že poviem ľuďom: viete čo, my im teraz zaplatíme Borrierove dlžoby. Druhá vec je, že nech sa to urobí hocijako, jediným majetkom klubu sú hráči, nič viac."

Stretnete sa tento týždeň s Giannim Borrierom, ako ste avizovali?

"Volali ma, mám informácie od právnika, ale neviem, či príde."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 4. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 6. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 7. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 8. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 9. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 10. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 375
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 892
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 178
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 509
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 469
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 408
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 351
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 257
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 2 918
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 641
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na diskotéku sa nedostali, hovoria o trpkej skúsenosti z Košíc.

Podniky rasizmus odmietajú. Dôvodia opatreniami aj oblečením.


9 h
Otec so synmi na okresnom súde. V rukách majú fotografiu nebohej Anny.

Pacientka zomrela pre nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť.


9 h
Opravy výtlkov koncom júla na Škultétyho ulici.

Poslanci schvaľovali výdavky na dvakrát.


9 h

Stále však platia preventívne opatrenia.


TASR 55m
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa zastav vyšetrovateľov NAKA.

Lipšic sa s Remetom nestretol.


15 h
Marcel Lomnocký na OH Tokio 2020.

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet 8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop