vytvoriť rekord, hodný zápisu do Guinnessovej knihy rekordov. Ďalší si možno spomenú na klziská pre deti (tiež na košickej Hlavnej ulici), na koncerty v Slovenskom technickom múzeu či na predmaratónsku pasta párty. Organizátorom a dušou všetkých týchto podujatí bol Američan Peter McFadden, ktorý v Košiciach žil temer tri roky (od februára 1995 do konca roku 1997). Dnes už McFadden opäť žije vo svojom rodnom New Yorku, ale nedávno zavítal na niekoľko dní do "svojich" Košíc.
Sympatického Petra sme sa opýtali, ako spomína na svoje pôsobenie v Košiciach. "Mám na Košice veľa nádherných spomienok," začína rozprávať Peter a pokračuje, "získal som tu veľa užitočných skúseností. Bol som tu veľmi spokojný, pretože som sa prostredníctvom neziskovej organizácie Košické fórum pokúsil rozprúdiť občianske aktivity v meste snáď sa mi to čiastočne aj podarilo. Išlo mi hlavne o to, aby sa občania naučili spolupracovať a aktívne sa zapájať do rôznych činností."
Chceme vedieť, čo robil a robí Peter po návrate do USA. "Prvý rok po mojom návrate do New Yorku bol ťažký," priznáva Peter. "Nie je ľahké nájsť prácu, ktorá človeka uspokojuje a o ktorej si myslí, že je jeho poslaním. Zamestnával som sa, ako sa dalo, ale nebolo to ono. Keď som raz videl, ako pápež Ján Pavol II. hovorí k zhromaždeniu niekoľkých miliónov ľudí bolo to, myslím na Filipínach veľmi ma to ako katolíka zaujalo a položil som si otázku, čo vlastne pápež ľuďom hovorí, že ich dokáže tak zaujať." A tak začal študovať pápežom napísané knihy a postupne si uvedomoval, že Ján Pavol II. je jedným z najväčších mysliteľov našej doby. Peter založil diskusnú skupinu, z ktorej vznikla nadácia Love and responsibility (Láska a zodpovednosť) na štúdium a interpetáciu pápežových diel. "Počet našich členov neustále rastie a keďže sme nedávno získali v New Yorku pomerne veľké priestory, budeme naše aktivity rozširovať."
A čo kontakty so Slovenskom, vyzvedáme. "Kontakty so Slovenskom som neprerušil," konštatuje Peter. "Zhodou okolností sa stalo, že na každoročne usporadúvanom plese Slovákov v New Yorku som bol tým, komu sa u nás hovorí master of ceremonies a koho by sme tu nazvali moderátorom. Bol som vlastne prvým neslovákom, ktorého poverili takouto funkciou. Potom som bol požiadaný, aby som moderoval 16 podujatí, konaných v rámci mesiaca slovenskej kultúry. No a potom prišlo to hlavné slovenský veľvyslanec v USA, pán M. Bútora, ma požiadal, aby som bol moderátorom slávnostného ceremoniálu pri príležitosti otvorenia novej budovy veľvyslanectva SR vo Washingtone. Na tejto slávnosti sa zúčastnil aj premiér Dzurinda, minister zahraničných vecí Kukan a ďalší významní slovenskí politici. Takže mám kontakty so Slovenskom na tej najvyššej úrovni," smeje sa Peter.
Počas nedávneho krátkeho pobytu v Košiciach sa Peter stretol aj so študentami gymnázia na Poštovej ulici, na ktorom učil angličtinu. Čo im povedal o tragických udalostiach, ktoré sa stali v USA 11. septembra minulého roku? "Asi som ich prekvapil," vážne hovorí Peter, "ale povedal som im, že tento deň ma urobil lepším. Život bol dovtedy ľahší a a vnímal som to ako druhé narodenie. Teraz je už ťažšie byť optimistom, ktorým som vždy bol, pričom si uvedomujem, že teraz žijem plnší život ako predtým. Uvedomil som si tiež, že New York je plný vynikajúcich ľudí a že možno človek, ktorý sedí vedľa mňa vo vozni metra, je lepší ako ja," končí rozprávanie o smutných udalostiach Peter, o ktorého vraj jeho dobrí priatelia v onen osudný deň nemali strach v čase, keď sa uskutočnil teroristický útok, zvykne Peter ešte spať v svojej posteli.
A aký bol dôvod nedávnej Petrovej návštevy v Košiciach? "Som tu z poverenia americkej vlády, ktorá prostredníctvom nadácie Pontis podporovala rôzne neziskové organizácie vo východoeurópskych krajinách, a teda aj tu na Slovensku. Pretože vláda už túto nadáciu nebude podporovať, najali mňa a ďalších konzultantov, aby sme pracovníkov tunajších nadácií takpovediac naučili, ako získavať finančné prostriedky zo súkromných zdrojov v USA," vysvetľuje Peter.
Môžeme ešte prezradiť, že počas temer trojročného pobytu v Košiciach bol Peter evidentne v lepšej fyzickej forme, ako je doma v New Yorku košický maratón totiž zabehol za 4 hod. 2 min, zatiaľ čo pri vlaňajšom newyorskom maratóne mu namerali čas 4 hod. 39 min. Na otázku, či sa mu v Košiciach stále ešte páči, odpovedá Peter McFadden slovensky s americkým prízvukom "Samozrejme!".
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.