Zdôraznil však, že v 75 spolkoch v okresoch Prešov a Sabinov pracujú zväčša dobrovoľníci v dôchodkovom veku a dlhodobo pociťujú nedostatok mladých aktivistov. Preto medzi priority tohto roku zaradil práve získavanie nových členov z radov stredoškolákov a vysokoškolákov.
Absentovanie mladej generácie je menej výrazné v darcovstve krvi, veď vlani darovalo krv 725 prvodarcov. Inak, vlani vykonalo hematologicko-transfuziologické oddelenie Nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove prostredníctvom ÚzS SČK 6865 odberov. Riaditeľ Chromý zdôraznil, že ÚzS SČK v Prešove zabezpečuje až 80 percent všetkých odberov, hoci to nepatrí k ich povinnostiam. "Situácia je síce priaznivá, ale aj tu chceme získavať viac malých ľudí a inteligencie. Medzi našich najčastejších darcov doteraz patrili zväčša robotníci a poľnohospodári," uviedol J. Chromý.
Vývarovňa pre sociálne odkázaných dôchodcov si rýchlo našla široký okruh klientov a v súčasnosti denne podávajú dva druhy obedov pre 130 stravníkov. Po roku pôsobenia Agentúry domácej opatrovateľskej služby pre starých a chorých ľudí konštatoval, že je perspektívna, žiadaná aj do budúcnosti bude mať svoje opodstatnenie. "Vlani sa 17 opatrovateliek staralo o 52 klientov, v tomto roku máme 18 opatrovateliek, ale klientov bude počas roka iste viac. Naše personálne možnosti sú však obmedzené, preto sme opäť požiadali Okresný úrad práce v Prešove o pridelenie pracovníkov na verejnoprospešnú činnosť. Bez nich by sme tieto služby nemohli poskytovať."
J. Chromý uviedol, že síce nespochybňuje prácu pri čistení mesta alebo kanálov na vidieku, ale verí, že kompetentní zohľadnia činnosť SČK nielen ako verejnoprospešnú, ale aj nevyhnutnú. Aj tento rok by na pokrytie svojich základných činností potrebovali aspoň 30 ľudí. Prezident SČK Milan Kručay v tej súvislosti podotkol, že bude iniciovať rokovanie s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petrom Magvašim. "Opatrovateľky spomedzi verejnoprospešných pracovníkov sa počas piatich mesiacov zbližujú s klientmi, naučia sa chápať ich potreby a potom musia odísť. Nie je to dobré ani z psychologického, ani z odborného hľadiska. Budem žiadať, aby sme spoločne našli možnosť predĺžiť túto dobu aspoň na jeden rok."
Medzi ďalšie tohtoročné plány patrí aj dlhodobá snaha zriadiť dom humanity, alebo dom pre týrané matky s deťmi. Krajskému mestu Prešov totiž takéto zariadenie už roky chýba. Počas uplynulých rokov intenzívne hľadali priestorové možnosti, no bezvýsledne. Vlani sa však uvoľnili priestory detských jaslí na ulici Fraňa Kráľa. Vtedy okamžite požiadali radnicu o možnosť prevádzkovať v nich spomínaný dom humanity. Záujemcov je však desať, v užšom výbere prešli štyria, ale prešovský mestský parlament ešte nepovedal rozhodujúce slovo. Dom humanity je teda stále v rovine plánovania, hoci - ako pre porovnanie zdôraznil prezident M. Kručay - v Rožňave úspešne pôsobí už desať rokov.
Popri pravidelných školeniach poskytovania prvej pomoci na rizikových pracoviskách, v poľnohospodárstve či v školách, tento rok sa plánujú intenzívne zamerať aj na rodinné školenia. "Doteraz sme vydali 720 osvedčení o spôsobilosti poskytnúť prvú pomoc v krízovej situácii. Naše skúsenosti však hovoria o tom, že až 90 percent rodín neovláda základné úkony. Ani v prípade výuky v autoškolách si nie sme istí dôslednosťou inštruktorov. Stáva sa, že o živote a smrti rozhodujú minúty. Napríklad pri autonehode sa len málo ľudí odhodlá a poskytne zranenému adekvátnu pomoc," konštatoval J. Chromý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.