Korzár logo Korzár

V Detroite a Los Angeles predstavili veľa noviniek

Zatiaľ čo fanúšikovia motorizmu na našom starom kontinente musia na prvý významný európsky autosalón čakať do 7.marca (vtedy sa otvoria brány

ženevského autosalónu), americkí motoristi si novinky, ktoré pre nich automobilky nachystali alebo v najbližšej budúcnosti chystajú, mohli pozrieť už v prvých dňoch tohto roku, a to na autosalónoch v Detroite a Los Angeles. Veľká trojka amerických výrobcov automobilov - teda koncerny General Motors, Chrysler (i keď ten je už vlastne nemecký) a Ford - predstavila na týchto autosalónoch okolo 15 nových koncepčných vozidiel a niekoľko nových sériových modelov (nerátame už zabehnuté modely 2002). Pritom je možno trochu nezvyklé prezentovať ako sériový taký model, o ktorom nie sú ešte známe všetky technické údaje a ktorý sa začne vyrábať až v roku 2003, a to ako model 2004.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako model 2004 bolo napríklad označené vozidlo Chrysler Crossfire, predstavené na autosalóne v Los Angeles. Toto dvojsedadlové športové kupé je akousi zmesou amerického dizajnu a nemeckej techniky (rozumej techniky Mercedes-Benz). Karoséria tohto vozidla sa vyznačuje dlhou kapotou, štíhlymi atletickými líniami a nezvykle vysokými bokmi s pomerne malými bočnými oknami. Ako sa vyjadril jeden predstaviteľ firmy Chrysler, "chceli sme dať vodičovi pocit, že sedí v niečom vešmi športovom, serióznom a bezpečnom". Zaujímavým dizajnérskym prvkom je jemná hrana, tiahnuca sa pozdĺžne stredom karosérie od predného až po zadný nárazník. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2400 mm, je dlhé 4059 mm, široké 1750 mm a vysoké 1288 mm. Predné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, vzadu je päťprvkové zavesenie, pričom vpredu i vzadu sú vinuté pružiny a plynom plnené tlmiče. Vozidlu dodávajú mohutný vzhľad aj pomerne veľké hliníkové kolesá - vpredu 18-palcové, vzadu až 19-palcové. Zaujímavosťou je zadný spojler, ktorý sa zo zadnej časti karosérie automaticky vysúva pri prekročení rýchlosti okolo 80 km/h. Na pohon zadných kolies kupé Crossfite slúži 3,2-litrový vidlicový šesťvalec zo sortimentu firmy Mercedes-Benz. Tento motor, zhotovený z ľahkých hliníkových zliatin, vyvíja maximálny výkon 160 kW. Crossfire je sériovo vystrojený antiblokovacím systémom, protipreklzovým systémom (nazýva sa aj systémom trakčnej kontroly) a stabilizačným programom ESP. Podľa želania zákazníka bude vozidlo vystrojené buď šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou s ad ptívnym riadením. Ďalšie technické údaje o tomto vozidle, ktoré sa začiatkom roka 2003 začne vyrábať - a to napriek protestom odborárov v amerických závodoch spoločnosti Chrysler - v nemeckej firme Karmann, budú oznámené neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší svetový výrobca automobilov, koncern General Motors, predstavil na januárových autosalónoch v USA niekoľko nových koncepčných vozidiel. Jedným z nich je športový roadster Pontiac Solstice (slnovrat). Za jeho zrodom stojí nový šéf koncernu GM pre vývoj nových produktov, charizmatický Bob Lutz. Lutz sa v jeseni vyjadril, že americký trh je zrelý pre čistý roadster špičkovej kvality a prijateľnej ceny, a dal podnet na vývoj takéhoto vozidla. Od nakreslenia prvej škice až po zhotovenie koncepčného vozidla uplynuli len štyri mesiace. Pravda, stavba tohto vozidla bola zjednodušená tým, že Solstice je postavený s maximálnym využitím existujúcich komponentov. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2415 mm, pričom hliníkové závesy kolies sú prevzaté z existujúceho modelu. Na pohon zadných kolies slúži 2,2-litrový motor ECOTEC s dvomi vačkovými hriadeľmi v hlave valcov. Tento turbodúchadlom prepĺňaný motor vyvíja maximálny výkon 179 kW. Šesťstupňová manuálna prevodovka je prevzatá z typu Chevrolet Corvette, riadenie je z typu Subaru WRX. Solstice má vpredu 19-palcové, vzadu 20-palcové kolesá, na ktorých sú pneumatiky Michelin. Vpredu i vzadu sú kotúčové brzdy. Sklápacia strecha sa ovláda jednou rukou a v zloženom stave je uložená pod tuhým krytom. V interiéri dominuje koža, na prístrojovom paneli sú dva prístroje a malý displej z tekutých kryštálov. Solstice je dlhý len 3904 mm, široký 1805 mm a vysoký 1142 mm. Zatiaľ neexistujú žiadne konkrétne plány na sériovú výrobu tohto vozidla, ale odhaduje sa, že prípadná sériová verzia by stála okolo 20 000 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia vývojová štúdia pochádza z vývojových dielní firmy Chevrolet, ktorá je podľa počtu predaných kusov dlhodobo najsilnejšou značkou koncernu General Motors (v roku 2000 predal Chevrolet vyše 800 000 vozidiel). Ide o koncepčný kabriolet Bel Air, ktorý by mal byť modernou verziou legendárnych Chevrolet Bel Air z druhej polovice päťdesiatych rokov. Tento dvojdverový kabriolet má svojich slávnych predchodcov spred niekoľkých desaťročí pripomínať svojím dizajnom i svojimi výkonmi. Spomienkou na vtedajšie štylistické prvky je napríklad predná maska v štýle, ktorý mal prezývku "krabica na vajíčka". Karoséria vozidla je postavená na ráme, ktorého nosné prvky sú vyrobené technológiou hydroformingu. Vpredu i vzadu sú 18-palcové kolesá, pričom na predných kolesách sú kotúčové brzdy a na zadných bubnové. Rázvor podvozku je 2820 mm, celková dĺžka vozidla je 4852 mm, šírka je 1820 mm a výška 1393 mm. Na pohon zadných kolies dvojdverového kabrioletu Bel Air slúži motor Vortec 3500. Tento 3,5-litrový radový päťvalec je zhotovený z ľahkých hliníkových zliatin a je prepĺňaný turbodúchadlom. Maximálny výkon motora je 230 kW. Štvorstupňová automatická prevodovka je vystrojená elektronickým riadiacim systémom. Spomienky na minulosť nájdeme aj v interiéri vozidla. Predné sedadlá sú - tak ako to bolo dlhé desaťročia zvykon u amerických automobilov - priebežné, pričom kvôli lepšiemu nastupovaniu na zadné sedadlá sa dá celá predná lavica pozdĺžne posúvať. Spomienkou na minulosť je aj umiestnenie páčky ovládania prevodovky na stĺpik volantu. A ešte jedna kuriozita. Viečko palivovej nádržie kabrioletu bel Air je schované pod odklápacím pravým zadným svetlom. Takéto konštrukčné riešenie sa už raz použilo na jednom sériovom americkom modeli (i keď si už, žial, neviem spomenúť na ktorom) - a spočiatku privádzalo až do zúfalstva obsluhu čerpacích staníc. Vodič požiadal o natankovanie a potom už len s úsmevom sledoval ako pracovník čerpacej stanice zdesene obieha niekoľko ráz okolo auta a nie a nie nájsť viečko palivovej nádrže...

Posledným koncepčným vozidlom, ktoré dnes predstavíme, je Cadillac Cien. Výrobca luxusných vozidiel Cadillac sa v ostatných rokoch všemožne snaží vytvoriť si nový imidž na báze progresívneho dizajnu a odpútať sa od doterajšieho skostnatelého "barokového" štýlu. Príkladom tejto dizajnérskej inovácie - či až skoro revolúcie - je aj nový Cien, vyznačujúci sa dramatickými proporciami a čistými dynamickými líniami. Nízky štíhly vzhľad vozidla bol vraj inšpirovaný aj tvarmi najnovšieho stíhacieho lietadla F-22. Prednej časti dominujú lichobežníkové otvory na vstup chladiaceho vzduchu a zvisle umiestnené svetlomety. Na bokoch karosérie sú elektronicky ovládané otvory na vstup a výstup vzduchu. Zvislé zadné svetlá pripomínjaú chvostové plochy lietadla. Predné i zadné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, zhotovených z hliníka. Ráfiky sú odlievané z ľahkého horčíka a vpredu majú priemer 19 palcov, vzadu dokonca až 21 palcov. Pneumatiky dodala firma Michelin. Karoséria je vyrobená z ľahkých a pevných uhlíkových kompozitov. Cien je postavený na podvozku s pomerne dlhým rázvorom 2750 mm a je dlhý 4457 mm, široký 1975 mm a vysoký len 1170 mm. Na pohon vozidla slúži nový koncepčný motor Northstar XV12. Ide - ako to už vlastne vyplýva z označenia - o vidlicový dvanásťvalec, ktorého zdvihový objem je úctyhodných 7,5 litra. Motor je zhotovený z hliníkových zliatin, má štyri ventily na valec a je vystrojený systémom priameho vstrekovania benzínu. Zaujímavosťou tohto motora, ktorého maximálny výkon je 550 kW, je aj to, že pri nízkom zaťažení pracuje len šesť valcov. Šesťstupňová poloautomatická prevodovka sa ovláda páčkami za volantom. Vozidlo je vystrojené aktívnym zadným spojlerom a odnímateľnou tuhou strieškou (targa). V interiéri tohto luxusného vozidla dominuje hliník a uhlíkové kompozity. Cien je vystrojený systémom nočného videnia (Night Vision), informačno-komunikačným systémom OnStar, stabilizačným systémom StabiliTrak, priehľadovým indikátorom (premieta najdôležitejšie údaje na predné sklo) a ultrazvukovou parkovacou pomôckou. Na displej na prístrojovom paneli sa môže premietať obraz z amier, snímajúcich priestor za vozidlom. Možno si ešte položiť otázku, prečo sa tento koncepčný automobil nazýva Cien. Tí, ktorí aspoň trochu rozumejú španielsky, vedia, že cien znamená po španielsky sto. No a tí, ktorí sa veľmi dobre vyznajú v histórii automobilky Cadillac, zase vedia, že táto automobilka bola založená práve pred sto rokmi. Cien je teda príspevkom k oslavám storočnice automobilky, výrobkom ktorej sa vozí aj americký prezident. Mimochodom, vedeli ste, že Cadillac bol prvou automobilkou na svete, ktorá začala do svojich vozidiel montovať elektrické spúšťače?

5-8 dig.obr.

Autor: jk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 578
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 662
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 935
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 582
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 815
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 672
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 790
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 037
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 926
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 501
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 955
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 805
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 002
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 790
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 037
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 926
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 501
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 955
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 805
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 002
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu