Veľká Lomnica/Hranovnica/Poprad Do konca januára si musia deviataci definitívne rozmyslieť, kam budú smerovať ich ďalšie študijné kroky. Väčšina
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rómskych žiakov, ktorí končia Základnú školu (ZŠ), však vôbec nemá predstavu a de facto ani záujem o pokračovanie v štúdiu na strednej škole, či odbornom učilišti. Pre viacerých je problém vôbec dokončiť ZŠ v priebehu deviatich rokov.
"Máme na škole jeden prípad, kedy sa rómsky žiak hlási na strednú školu s maturitou. Má šancu, pretože jeho študijný priemer je okolo 1,7, čo je veľmi slušné," mieni dlhoročný výchovný poradca na ZŠ v Hranovnici Jozef Ivan. V tomto prípade sú do celej veci zainteresovaní aj rodičia. Podľa slov J. Ivana, matka jednoznačne trvá na tom, aby jej syn získal maturitu.
Tento prípad je však ojedinelý. Bežné praktiky rodičov žiakov rómskeho etnika sú také, že matka, alebo otec prídu za učiteľom a v mene svojho syna žiadajú o zhoršenie známky. "Stáva sa to. Keď sa pýtame, prečo nechcú, aby ich dieťa doštudovalo, tvrdia, že by nemali pre svoje dieťa dosť peňazí na autobus do Popradu," hovorí výchovný poradca z Hranovnice.
Žiaci z radov Rómov si najčastejšie vyberajú dvojročné učebné odbory na Stredných odborných učilištiach (SOU). Populárne sú odbory v stavebnej a poľnohospodárskej oblasti. Dievčatá sa zameriavajú skôr na šitie konfekcie. Menej je takých, ktorí majú snahu získať aj výučný list v trojročnom odbore. Problém je, že na trojročný odbor sa môže prihlásiť iba ten žiak, ktorý neopakoval žiaden ročník ZŠ.
"Z celového počtu 27 žiakov, ktorí už dovŕšili vek, sú iba traja, ktorí spĺňajú kritériá pre ďalšie štúdium na trojročnom učebnom odbore na niektorom učilišti. Snažíme sa rómskych žiakov a aj ich rodičov motivovať už pri nástupe na ZŠ. Nie vždy sa to darí," povedala nám výchovná poradkyňa na ZŠ vo Veľkej Lomnici Danica Husáková.
Riaditeľ SOU stavebného Vasil Kuzmiak tvrdí, že medzi "bielymi" a rómskymi žiakmi v trojročných odboroch žiadne rozdiely nie sú. "Keď už sa tam dostanú, chytia sa. Takto majú s výučným listom aspoň nádej na sezónnu prácu," dodáva riaditeľ. Horšie je to so žiakmi v dvojročných učebných odboroch. Tendencie sú také, že Rómovia odchádzajú. "Nie je to pre nich motivujúce. Ukončia povinnú školskú dochádzku a hlásia sa na úrade práce. Povedal by som, že individuálny prístup k žiakom rómskeho etnika na ZŠ by ich pritiahol k nám," konštatoval na záver V. Kuzmiak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.