synom sprivatizovať, ale márne. Snahy otca naplnil jeho syn. „V obci sa uvoľnili priestory po materskej škole, prenajali sme ich, nakúpili techniku a začali podnikať. V roku 1997 sme objekt odkúpili," hovorí majiteľ pekárne Kelpek v Čiernom Poli Ladislav Kelény.
Najkritickejším obdobím v podnikaní bol rok 1998. „Bol veľmi zlý na potravinársku pšenicu. Múka z nej bola sladká, chlieb bol na prvý pohľad kvalitný, ale pri rezaní sa lepil na nôž. Vtedy nám pomohol košický mlyn kvalitnou múkou," spomína Ladislav Kelény. Dnes spotrebuje mesačne 40 až 50 ton múky. Kupuje ju v Strede nad Bodrogom a s kvalitou je spokojný. Z Čierneho Poľa odchádza denne 1 200 kusov chleba. Sortiment pekárne tvorí 47 výrobkov, z ktorých má prioritu chlieb Kriváň s preventívnymi účinkami pri redukcii nadváhy, prevencii rakoviny tráviaceho systému a pri znižovaní krvného tlaku.
V pekárni pracuje dvadsaťdva ľudí. „Zdalo by sa, že sviatky ako Vianoce či Veľká noc, sú pre pekáreň lukratívne. Opak je pravdou. Vtedy je najviac práce, efekt nevidieť, náklady stúpajú a ľudia sú vyťažení," uvádza na pravú mieru „nárazové" akcie Ladislav Kelény. Majiteľa pekárne zaujíma, kde sa predávajú jeho výrobky. Zisťuje predaj a ponúka nové výrobky. Hovorí aj so zákazníkmi, ktorí sú najlepším barometrom kvality.
„Keď som začínal, dostal som úver s 22-percentným úrokom. Ručil som zaň majetkom celej rodiny. Ani dnes nie je ľahko získať úver, nevraviac o podmienkach. Slová o podpore malého podnikania sú stále v rovine teórií. Ľudia sú však nároční, chcú stále vyššiu kvalitu," naznačil problémy s modernizáciou pekárne Ladislav Kelény.
Zdalo by sa, že tento stav ho znechucuje, ale nie je to pravda. „Mojim cieľom je vyrábať viac produktov pre zdravú výživu, ale aj rozšíriť sortiment cukrárenských výrobkov. Nerobím to, aby som prežil dnešok. Toto úsilie je mojim celoživotným poslaním," vyznal sa na záver Ladislav Kelény.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.