vybudovať žiadnej nadnárodnej firme svoje obchodné centrum. Príčinou je problematické rokovanie so samosprávami pri získavaní vhodného pozemku. Ich predstavitelia často menia svoje rozhodnutia, presadzujú skupinové záujmy a očakávajú i niečo navyše, uviedol to nemenovaný zdroj z prostredia zahraničnej obchodnej spoločnosti. V Rimavskej Sobote skončil najnovšie spor o lukratívnu parcelu medzi spoločnosťami Billa a Ahold na prokuratúre. Mestské zastupiteľstvo totiž prijalo dve protichodné rozhodnutia. Jedno schvaľuje predaj pozemku Bille, druhé Aholdu. Spor rozdelil i poslanecký zbor a vedenie mesta.
Primátor Ladislav Bartakovič presadzoval ponuku Billy, nakoľko ju považoval za výhodnejšiu pre mesto, viceprimátor Zsolt Komlósy zasa favorizoval konkurenčnú spoločnosť. Obaja sa obviňujú z osobného zainteresovania do problému, čo ale zároveň zo svojej strany popierajú. Primátor podpísal už so spoločnosťou Billa zmluvy o predaji pozemku napriek tomu, že uznesenie zastupiteľstva, o ktoré sa opiera, je spochybňované.
Podľa neho boli hlavnými kritériami pri rozhodovaní cena, výška investície, počet vytvorených pracovných miest a celkové urbanisticko- architektonické riešenie. Spoločnosť Ahold ponúkala preinvestovať 235 miliónov do postavenia väčšieho obchodného centra, úpravy okolia a výstavby podzemných garáží a zamestnanie pre vyše 160 ľudí. Billa výstavbu klasického supermarketu za približne 170 miliónov a 80 pracovných miest. Jej cenová ponuka 1500 korún za meter štvorcový pozemku ale bola o 200 korún vyššia. Presadzovanie Billy mohlo byť motivované i jednorazovým sponzorským príspevkom na šport vo výške 1,5 miliónov korún, zatiaľ čo Ahold ponúkol len 500-tisíc.
Gemerskému denníku to potvrdilo vedenie mesta i jedna so zainteresovaných firiem. Billa sa o výstavbu supermarketu v Rimavskej Sobote zaujímala už pred 4 rokmi, ale na predaj pozemku bola 3 krát vypísaná a vzápätí zrušená súťaž. Podobne komplikovaná situácia je aj v Rožňave, kde spoločnosť začala rokovania o kúpe pozemku v roku 2000. Najprv sa nevedela dohodnúť s mestom na predaji parcely ležiacej v širšom centre, pretože podľa predstaviteľov samosprávy sa na ňu objekt obchodného strediska nehodil. Navyše bol tento záujem v protiklade so zámermi mesta, ktoré malo na predmetnú parcelu spracované projekty na výstavbu tržnice a polyfunkčných objektov.
Mesto ponúklo spoločnosti náhradný pozemok na sídlisku, ktorý nakoniec kúpila. Dodnes však nestavia, lebo opäť rokuje o realizácii pôvodného úmyslu. Samospráva je ochotná ho podporiť, ak supermarket architektonicky zapadne do rámca mestských predstáv. Firma je zasa ochotná zdvojnásobiť pôvodnú investíciu, aby vyhovela požiadavkám mesta a postaviť atypickú poschodovú stavbu. Predpokladá, že rovnako ústretová bude i druhá strana a tento nový zámer bez ďalších prekážok a podmienok schváli. V takom prípade by výstavba mohla začať koncom jari tohto roku.
Ďalším záujemcom o výstavbu obchodného centra je nemecká firma Lidl, ktorá začala prenikať na slovenský trh iba nedávno. Tiež rokuje s mestom a súkromnými vlastníkmi o predaji pozemku na vybudovanie parkovacích miest a výstavbu maloobchodu v širšom centre Rožňavy. Na konci týchto jednaní sú občania Gemera, ktorí už niekoľko rokov márne čakajú na konkurenciu zahraničných obchodných reťazcov, aby aj v tomto regióne s nižšou kúpyschopnosťou tlačili na zníženie pomerne vysokých cien základných tovarov dennej spotreby.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.