medicíny Nemocnice s poliklinikou v Levoči MUDr. Essa Kohiar neodmieta, uvedomuje si i jeho možné nedostatky. "Viem, že až prax ukáže jeho prínos i negatívne stránky. IZS bude účelný najmä vo veľkých mestách. No môj osobný názor je, že ak dispečingové pracoviská majú byť len na krajoch, periférie ich mať nebudú, dôjde k zbytočnej strate času," vysvetľuje.
Ľudia v tiesni potrebujú každú sekundu. Kým však zavolajú krajskému dispečerovi a ten skontaktuje príslušný región, môže dôjsť k strate aj niekoľkých minút. E. Kohiar ďalej upozorňuje na fakt, že v okrese Levoča už podobný model, ako je IZS, ktorý by sa mal začať od prvého júla 2002, funguje vďaka veľmi dobrej a úzkej spolupráci s hasičským zborom mesta Levoča i policajným zborom, už niekoľko rokov. Vzájomne sú prepojení rádiostanicami nielen medzi sebou, no i so zdravotnými operačnými zložkami, strediskami aj v Poprade, Starej Ľubovni, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku a leteckou záchrannou službou Air Transport Europa Poprad. Podľa potreby saujôieto zložky cez spomínané rádiostanice aktivujú.
Po spustení IZS aj v rámci integrácie do Európskej únie je nevyhnutné zavedenie jednotného telefónneho čísla 112. "Predpokladám, že na začiatku bude dochádzať k nedorozumeniam zo strany občanov, preto by bolo užitočné určitý čas nechať v platnosti aj doterajšie číslo záchrannej služby 155, ktoré by sa postupne deaktivovalo. Za výhodu jednotlivého čísla 112 považujem zjednotenie všetkých troch núdzových čísel záchranných zložiek," myslí si ďalej E. Kohiar.
V okrese Levoča dôjde každý štvrtý až piaty deň k dopravnej nehode. Vo väčších mestách je toto číslo vyššie, no nedochádza k závažným zraneniam. Tu však "vďaka" Branisku, päťdesiatkilometrovému úseku štátnej zradnej cesty číslo 18 a mnohým zákrutám dochádza k závažným zraneniam. V roku 2001 zasahovali pri 74 dopravných nehodách. Spolu mali 3268 výjazdov a prešli 65 000 km. Je to o stodvadsaťosem zásahov viac ako v minulom roku. Essa Kohiar teda nesúhlasí so schváleným rozpočtom. Dosiaľ bola záchranná služba levočskej Nemocnice s poliklinikou financovaná cez rozpočet nemocnice, čo je podľa neho jediným dôvodom, že ešte funguje.
V roku 2001 celkové náklady záchranky boli 5 984 000 Sk. "Levoča síce patrí k okresom s nižším počtom obyvateľov, ale počtom dopravných nehôd s hromadnými úrazmi i počtom výjazdov patríme medzi prvých na Slovensku," argumentuje E. Kohiar. Schválený rozpočet na rok 2002 je pre nich existenčne neprijateľný, pretože náklady prevyšujú výnosy o 1 8000 000 Sk oproti minulému roku, nehovoriac už o nákladoch za rok 2002 a desaťročných ojazdených, nespoľahlivých a často poruchových vozidlách záchrannej služby, ktoré je v každom prípade potrebné obnoviť. "Snažím sa prevádzku udržať v terajšej podobe. Súčasný stav - sedem lekárov, jedenásť zdravotných sestier a päť vodičov - je minimum, ktoré potrebujem. Redukovať už nemám čo. Nechcem, aby doplácal pacient, no neviem, ako prežijeme rok 2002."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.