tomto regióne sa riadia odporúčaním svojej centrály a neuzavrú dodatky k zmluve so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou(VšZP), ktorými by akceptovali nové cenové opatrenie na rok 2002. „Nemôžeme súhlasiť so znížením kapitácie z 35 na 31 korún na poistenca, pretože to znamená existenčné ohrozenie súkromnej ambulancie. Prvé tri mesiace, pokiaľ VšZP svoj názor nezmení, určite s ňou dodatky k zmluvám neuzavrieme. Pokiaľ by však súčasný stav mal pokračovať, budeme nútení od poistencov VšZP požadovať doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi 31 a 35 Sk v kapitácii. Dáme im o tom potvrdenie a požiadame ich, aby si túto pohľadávku uplatnili vo svojej poisťovni", komentuje súčasný stav MUDr. Š. Schnitzer. Podľa neho lekári vo všeobecnosti trvajú na uplatnení doúčtovania nákladov, čo znamená, že každý pacient by prispel dobrovoľným poplatkom na prevádzku ambulancie 150 až 200 korunami ročne, avšak pre poistencov VšZP by táto suma bola podstatne vyššia, vzhľadom spomínaný rozdiel v kapitácii. „Alebo im jednoducho odporučíme, aby prešli do inej poisťovne", uzavrel.
Podľa toho, ako v súčasnosti situácia vyzerá, „turistika" pacientov medzi poisťovňami sa už začala. Jednu takúto vlnu sme tu už mali. Nijako neovplyvnila riešenie konkrétnych problémov, spojených s financovaním zdravotníctva. Prvotné pozitívum nakoniec ovládol synergický efekt - do finančných problémov sa dostali aj poisťovne, do ktorých sa „prelialo" najviac pacientov. Koreň problému spočíva totiž úplne inde. V nesystémovom prístupe štátu k tvorbe zdrojov pre financovanie zdravotníctva.
„Keby vláda bola pri zostavovaní rozpočtu akceptovala náš návrh a zvýšila vymeriavací základ pre poistencov štátu zo súčasných 2 700 korún na 4 000, situácia dnes by bola iná. My v súčasnosti jednoducho nemáme viac zdrojov, nemôžeme rozdeliť väčší balík ako vlani, pretože ho nemáme. Dokonca u nemocníc sme išli platbami na lôžko dole. V tejto chvíli neviem povedať, ako budeme ďalej postupovať, pretože reakcia ASL nás prekvapila. S návrhom nového cenového opatrenia už pri prvom rokovaní súhlasil zástupca ASL - lekárov pre dospelých. Po ďalšom rokovaní s ním súhlasil aj zástupca pediatrov. Úplne ho odmietli iba gynekológovia", odpovedala na otázku nášho denníka o ďalšom postupe VšZP v spore s Asociáciou súkromných lekárov RNDr. Zuzana Rychlíková, vedúca odboru bilancií a analýz VšZP, GR v Bratislave. Podľa nej priemerná mesačná platba tejto poisťovne pre všeobecného lekára pre dospelých sa pohybovala vlani okolo 40-tisíc korún, u pediatrov tesne nad 40-tisíc a u gynekológov vyše 50-tisíc korún.
Aký vývoj súčasný spor medzi VšZP a súkromnými lekármi naberie, ukážu najbližšie dni. V sobotu bude totiž celoslovenská ASL rokovať v Banskej Bystrici, v utorok sa zídu členovia regionálnej ASL v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.