parlamentu Jaroslava Volfa zrejme nebude možné zrušiť. "Zdá sa, že po právnej stránke je táto vec nepriestrelná," konštatoval včera J. Volf (SDSS), ktorý spolu s Pavlom Prokopovičom (SDKÚ) a Stanislavom Husárom (HZDS) tento týždeň odštartovali poslanecký prieskum kauzy okolo akcií VSŽ.
Na zrušenie obchodu má podľa J. Volfa právo ÚFT, ktorý by sa tak však týmto krokom mohol vystaviť súdnemu konaniu. Ďalšia stránka kauzy je podľa J. Volfa politická. "Existuje viacero otázok, v ktorej fáze sa spravila chyba," konštatoval J. Volf. Poukázal pritom na odkúpenie akcií Poštovou bankou, konanie Slovenskej sporiteľne, pokyn ministra hospodárstva na predaj, konanie Transpetrolu, ktorý odporučil termín predaja akcií a akceptoval cenu.
V rámci poslaneckého prieskumu kauzy predaja akcií VSŽ zatiaľ zástupcovia hospodárskeho výboru uskutočnili rokovania na ministerstve privatizácie, FNM a prvé kolo na Ministerstve hospodárstva (MH) SR. Dnes budú poslanci pokračovať v prieskume na BCPB a v pondelok prieskum ukončia na MH. Výsledkami kontroly sa budú poslanci podľa J. Volfa zaoberať v utorok na zasadnutí hospodárskeho výboru.
Spolu 21,24 percenta akcií VSŽ predal Transpetrol cez burzu 21. decembra 2001. Prevod akcií však burza pozastavila na základe predbežného opatrenia ÚFT SR, ktorý musí dať definitívne stanovisko k obchodu do 9. februára. ÚFT svoje predbežné opatrenie odôvodnil podozreniami z manipulácií s cenou akcií VSŽ na burze. Prevod akcií Transpetrolu vo VSŽ za 160 Sk/akcia na Stredoeurópsky maklérsky dom a Poštovú banku (PB) teda zatiaľ neprebehol. V prípade, že by obchod nebol zrušený, po 7 percent akcií VSŽ z predmetného obchodu by mali získať finančné skupiny Penta Group, J&T a pravdepodobne aj Istrokapitál.
Na predaj akcií Transpetrolu vo VSŽ cez burzu dal súhlas na základe analýzy Transpetrolu Ľ. Harach, ktorý po kritike ponúkol odstúpenie z kresla ministra, ak sa preukáže nevýhodnosť predaja akcií VSŽ. Problémom sa po kritike vládnych strán SOP a SDĽ zaoberala aj koaličná rada, ktorá by sa k transakcii mala vrátiť po definitívnom rozhodnutí ÚFT.
Okrem poslancov a ÚFT preveruje všetky okolnosti predaja akcií v súčasnosti v Transpetrole aj kontrola MH, ktorej výsledky by mali byť známe podľa Ľ. Haracha zrejme v priebehu budúceho týždňa, najneskôr však do budúceho piatka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.