priznanie k dani z nehnuteľností. Musia tak urobiť do konca januára a obec im na jeho základe vyrubí daň. Tlačivá sú k dispozícii na obecných úradoch, vo väčších mestách na magistrátoch jednotlivých mestských častí.
Daň z nehnuteľností sa platí každý rok. Tlačivo však podávame iba raz, na začiatku. To obec zaeviduje a v nasledujúcich rokoch už sama posiela občanom šeky na zaplatenie. Výber dane z nehnuteľností je rozdelený na tri základné kategórie - daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov. Od toho sa následne odvíja aj výška dane.
Tá je v prípade štandardného bytu okolo 200 až 300 korún, za domy zaplatíme trocha viac. Sadzba dane s jednotlivých druhov nehnuteľností nie je vo všetkých dedinách a mestách rovnaká. Zákon im totiž dáva dosť široký priestor na ich úpravu.
Daň je splatná k 31. marcu. V prípade, že presiahne u fyzických osôb 500 a u právnických 5-tisíc korún, je možné zaplatiť ju v 4 splátkach. Postupne, v troch splátkach, je možné splácať aj daň z poľnohospodárskej pôdy.
Daň platí ten, kto je zapísaný v katastri nehnuteľností. Vo veľkej väčšine prípadov je to vlastník nehnuteľnosti, v prípade pôdy to môže byť aj nájomca. Musí však byť uvedený v registri a nájomný vzťah musí trvať dlhšie ako 5 rokov. Ak je majiteľom nehnuteľnosti štát alebo obec tak daň platí správca stavby alebo pozemku. Ak má nehnuteľnosť viac vlastníkov, tak každý z nich platí časť dane podľa svojho podielu.
Peniaze získané z dane z nehnuteľností ostávajú v plnej výške v rozpočtoch miest a obcí. Tie sú v tomto prípade aj správcom dane. Ostatné dane majú na starosti daňové úrady.
Autor: Tomáš KUČA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.