niekoľkotisíc exekúcií. Na včerajšok si ale dal pauzu, keďže sa na Ústavnom súde (ÚS) prerokovovával jeho podnet na porušenie článku 50 slovenskej ústavy a Dohovoru o ľudských právach. Namietal v ňom, že Úrad finančnej polície, okresné úrady vyšetrovania Policajného zboru v Martine a Zvolene poskytli médiám také informácie, že články s titulkami ako napr. "Miliardový podvod, Vysoká škola tunelovania a Vyše miliardy fuč," konštatovali jeho vinu skôr, ako sa voči nemu začalo trestné stíhanie a fakticky tak mohli ovplyvniť rozhodnutia súdu.
Podľa predsedu tretieho senátu ÚS Juraja Babjaka však slovenská Finančná polícia, ba ani martinský a zvolenský úrad vyšetrovania neporušili právo na zachovanie prezumpcie jeho neviny. "Spôsob, akým orgány činné v trestnom konaní informovali médiá a verejnosť o postupoch exekútora Jána Borovského v prípadoch poškodzujúcich spoločnosti ZŤS TEES Martinské strojárne, PPS Detva a VÚB, neporušili jeho ústavné právo na prezumpciu neviny," skonštatoval predseda senátu J. Babjak.
ÚS podľa jeho slov dospel k záveru, že v namietaných prípadoch išlo iba o výroky vyjadrujúce stav podozrenia zo spáchania trestného činu, ktoré neporušovali jeho prezumpciu neviny ani ďalšie ústavné práva. Ako uviedol v zdôvodnení, prezumpcia neviny nemôže zabrániť príslušným orgánom informovať verejnosť o prebiehajúcom trestnom vyšetrovaní. Vyžaduje však, aby to robili so všetkou uvážlivosťou a opatrnosťou.
Ako je známe, úrad vyšetrovania PZ z Martina začal pred poldruha rokom trestné stíhanie voči J. Borovskému a ďalším dvom osobám z Predstavensta martinských strojární kvôli podozreniu z trestných činov poškodzovania veriteľa, zneužívania informácií v obchodnom styku a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Košický exekútor mal týmito činmi pripraviť bývalé Martinské strojárne o 900 miliónov Sk, pričom zisk z tejto transkacie mal putovať do vrecák ľudí z DMD FIN Trenčín. J. Borovský mal vykonať exekúcie predajom hnuteľných vecí, avšak neoprávnene označil cenné papiere poškodenej organizácie za hnuteľný majetok. Po viacerých neúspešných dražbách sa tieto za polovicu odhadnutej ceny ocitli na účte DMD FIN Trenčín.
V podobnej veci sa oňho a dvoch topmanažérov z PPS Detva pred necelým rokom začal zaujímať aj úrad vyšetrovania PZ vo Zvolene, ktorý sa mu snaží dokázať spolupáchateľstvo pri trestnom čine poškodzovania veriteľa. J. Borovský údajne podobným spôsobom exekuoval majetok PPS Detva vo výške takmer poldruha miliardy Sk, pričom aj v tomto prípade mal mať prospech z tohto biznisu trenčiansky DMD Holding.
Právny zástupca J. Borovského Tibor Šafárik nevylúčil, že spor bude mať ešte dohru v Štrasburgu na Európskom súde pre ľudské práva, pričom včerajšie rozhodnutie ÚS komentoval ako protirečivé. Jeho mandant bol ešte stručnejší: "Prehrali sme síce bitku, ale nie vojnu..." uviedol J. Borovský pre Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.