sveta koluje veľa fám a povestí, konštatovala na svojej internetovej stránke BBC.
Podľa jednej z nich je bin Ládin stále v Afganistane. Iná fáma tvrdí, že ho ukrývajú stúpenci na jednom indonézskom ostrove. A minulý týždeň sa objavila správa, podľa ktorej sa bin Ládin a jeho bojovníci objavili na severozápade Pakistanu neďaleko Chajberského priesmyku.
Chajberský priesmyk posiaty opustenými pevnôstkami lemujú hrozivé štíty hôr. V 19. storočí kontrolovali priesmyk chajberskí strelci, ale na okolité hory už nemali nárok, tie ovládali miestne kmene. A rovnako je to i dnes. Pás kmeňových území sa ťahá stovky kilometrov pozdĺž hraníc s Afganistanom, a aj keď je úradne súčasťou Pakistanu, platia tu špecifické zákony a zvyklosti. Žiadna vláda sa ich nepokúsila spochybniť.
Miestne kmene nechávali kedysi na pokoji aj britské koloniálne úrady. Keď sa s nimi potrebovali skontaktovať, poslali k nim "politického splnomocnenca" - chajberský pluk. V roku 1897 bol takouto úlohou poverený istý Warburton.
Tajné služby sa domnievajú, že ak je Usáma bin Ládin a družina jeho stúpencov stále nažive, možno sa im podarilo pokĺznuť z jaskynného komplexu Tora Bora cez hranice do Pakistanu. Do údolia Tirra sa možno z Tora Bora dostať peši za dva dni. Chajberskí strelci preto s neviditeľnou pomocou amerických a možno aj britských špeciálnych jednotiek prečesávajú kopce a pátrajú po akejkoľvek stope.
Pre najhľadanejšieho muža planéty môže byť toto miesto hneď z niekoľkých dôvodov ideálnym útočiskom: je to zvrchované územie, ktoré nespadá pod jurisdikciu Pakistanu. Američania nemôžu tunajšie hory zasypávať super bombami prezývanými sekačky sedmokrások. Budú sa musieť spoliehať na družicové snímky, prieskumníkov v teréne a na spoluprácu s kmeňovými náčelníkmi.
Odmena za dolapenie bin Ládina vo výške 25 miliónov dolárov by im mohla pomôcť, ale Američania musia kmeňových vodcov najprv presvedčiť, že im tie peniaze skutočne vyplatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.