niekedy naozaj pôsobia ako "skutočné" lieky.
Andrew Leuchter a jeho kolegovia sa starali o 51 pacientov, ktorí trpeli ťažkými depresiami. V tejto skupine dostalo 25 z nich skutočné antidepresívum, zvyšných 26 placebo.
Desať pacientov z 26, ktorí dostali placebo, reagovali na liečbu pozitívne, informoval American Journal of Psychiatry. Merania kvantitatívnou elektroencefalografiou ukázali u týchto ľudí zvýšenú elektrickú aktivitu mozgu a zvýšený prísun krvi do prefrontálneho kortexu, ktorý je okrem iného zodpovedný za učenie, pamätanie, spracúvanie informácií a kontrolu správania.
Z 25 pacientov, ktorých liečili účinným antidepresívom, konštatovalo 13 zlepšenie svojho stavu. Aj u nich sa zistila zmena aktivity prefrontálneho kortexu, no prietok krvi poklesol.
"Vieme, že keď pacientom s depresiami alebo inými chorobami dáme placebo, mnohí sa potom cítia lepšie," povedal Andrew Leuchter. Jeho štúdia však prvýkrát ukázala, že u ľudí, ktorí sa cítia lepšie, dochádza k zmene mozgovej funkcie presne ako u pacientov, ktorí dostanú účinný liek. Podľa Leuchtera by sa mohli placebo považovať za "aktívne liečebné formy".
Leuchterov tím chce ďalej skúmať pôsobenie placeba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.