zákon o verejnej službe začne platiť v schválenej podobe, divadlá, umelecké súbory, hudobné telesá i umelecké vysoké školy môžu mať vážne problémy.
Zákon o verejnej službe stanovuje ako podmienku vzniku služobného pomeru príslušnú kvalifikáciu. Umelci však často školy nemajú: „Sú, povedzme, absolventmi konzervatória alebo to sú herci, ktorí patria už do vekovej kategórie, keď ešte vysoká škola divadelná jednoducho neexistovala," hovorí Kňažko. Zákon navyše do pracovného času nezapočítava domácu prípravu hercov či hudobníkov. Zákonník práce predpisuje na jeden deň cez víkend nepretržitý odpočinok. Pre umelcov v divadle to znamená, že v sobotu či v nedeľu, keď do divadiel chodí spravidla najviac ľudí, nebudú môcť hrať. Pre ministra je to absurdná myšlienka, keďže divadlá zväčša nehrávajú v pondelok.
Maximálny rozsah práce určuje nový zákonník na 48 hodín týždenne. Obmedzenie platí aj v prípade súbehu viacerých zamestnaní. „Aktívni divadelní, hudobní umelci nebudú môcť prednášať na vysokých školách. Ale vysoké školy bez týchto ľudí jednoducho nemôžu existovať," povedal Kňažko, ktorý dúfa, že obe právne normy budú novelizované. Aj zrušenie dohôd o pracovnej činnosti znamená, že divadlá budú musieť prijať nastálo osoby, ktoré pre ne pracujú nepravidelne, a teda do 1. apríla nemusia byť internými zamestnancami. Divadlá financované štátom tak budú potrebovať viac peňazí.
Kňažkove obavy pokladá generálna riaditeľka sekcie legislatívy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Vlasta Husáriková za neopodstatnené: „Umeleckí pracovníci a takí výkonní umelci, ktorí chcú istú nezávislosť, môžu pracovať na základe autorského zákona, a nie vykonávať závislú činnosť v pracovnoprávnom vzťahu. Umožňuje to zákon o divadelnej činnosti a zákon o SND."
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.