na zľadovatelých chodníkoch, zvýšenej koncentrácie škodlivín v ovzduší, depresie, infekcie, ale verte-neverte a pitia malého množstva tekutín.
Poďme krok za krokom, ako sa vyhnúť týmto nepríjemnostiam a brániť proti nim. Na zamrznuté chodníky a cesty nechoďme v labilnej obuvi s umelohmotnou kĺzajúcou sa podrážkou. Obujme si topánky spevňujúce členky a s pryžovou podrážkou. Ak predpovedajú námrazu, zabudnime na vysoké opätky. Veľa úrazov sa stáva pri športovaní. Predtým si lyžiari ničili prevažne členky. Kritickú zónu chránia pracky, ktoré fixujú nohu nad členkom, takže miesto zlomenín sa posunulo na holennú a lýtkovú kosť. Traumatológovia majú veľa práce aj s poranenými kolenami. Pri priamych nárazoch sa niekedy zlomí panvová kosť, pri prudkom zjazde sa môže zlomiť aj krčok stehennej kosti. Lyže by mali byť dobre zriadené, ináč nohy pri páde zostanú uväznené vo viazaní a v kritickom okamihu sa lámu kosti. Predtým, než sa spustíme dole kopcom, mali by sme sa zoznámiť s terénom a zopakovať si pravidlá bezpečnosti.
Smog je ďalším útočníkom na naše zdravie, veď v zimnom období bývajú koncentrácie škodlivín v ovzduší až trikrát vyššie ako v lete. Najviac poškodzujú dýchací systém. Aj keď sme odolnejší a zriedkavejšie chorí nezabránime tomu, aby sa v našom tele nehromadili nežiaduce látky - najmä olovo. Niekoho iba pália oči a bolí hlava, inému smog vyvolá bonchitídu ba aj astmu alebo infekciu uší.
Toxický účinok olova môžeme znížiť zvýšeným príjmom zinku (obsahujú ho ovsené vločky, celozrnný chlieb, mlieko, zemiaky, banán) a selénu (je vo vajíčkach, mlieku, kalerábe) a medi (vločky, vajíčka, cestoviny). Liečbou na nezdravé ovzdušie sú všetky plody s vysokým obsahom vitamínu C (šípky, citrusové plody, čierne ríbezle). V rámci prevencie upokojme podráždené dýchacie cesty tak, že nakvapkáme do horúcej vody niekoľko kvapiek výťažku tymiánu, eukalyptu alebo mäty a vdychujeme túto očistnú paru.
Pripomíname význam pitného režimu, na ktorý nesmieme zabudnúť po lete a jeseni. Dospelí by mali piť denne 2,5 litra tekutín, deti ešte viac. Pijeme ovocné čaje, zelený čaj i bylinkové čaje. Spomenuli sme aj depresiu. Možno sa to niekomu nepozdáva, ale v zimných mesiacoch trpia milióny ľudí nedostatkom energie a depresiou. V čom robia chybu? Neuprednostňujú potravu, obsahujúcu dostatok vitamínu B, ignorujú vápnik, železo, čerstvé ovocie a zeleninu. Zanedbávajú prechádzky, necvičia, málo sa pohybujú. Dnes sa už používa liečba svetlom - fototerapia a v obchodoch už predávajú špeciálne lampy, simulujúce prirodzené denné svetlo. V zahraničí sa liečia fototerapiou skupiny ľudí, keď si prídu posedieť do lekárskych ambulancií, kde lampy nahrádzajú slnečný svit. Preto si doma rozsvieťme nielen večer všetky svietidlá, aby nám aspoň čiastočne nahradili svetlo, ktorého sa nám v krátkych zimných dňoch nedostáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.