mimoriadne, ale ešte nikdy na ňom nebolo toľko občanov - neposlancov. Rokovanie ešte ani poriadne nezačalo a už pred hlasovaním o programe zasadnutia bol primátor mesta nútený vyhlásiť prestávku na dohodu predsedov poslaneckých klubov. Na rokovanie MsZ bolo totiž zvedavých okolo polstovky zamestnancov Nemocnice s poliklinikou (NsP) vo Vranove nad Topľou. Riaditeľka NsP Beáta Pacanová, ktorá je aj poslankyňou mestského parlamentu, navrhla zaradiť do programu rokovania MsZ bod o zrušení uznesenia o prevode zriaďovateľskej funkcie nemocnice na mesto.
Vranovskí poslanci takéto uznesenie prijali na predchádzajúcom zasadaní v decembri. Na ňom však B. Pacanová pre služobné povinnosti chýbala. Poslanci zaviazali primátora mesta zaslať list ministrovi zdravotníctva so žiadosťou, aby pri transformácii NsP funkcia jej zriaďovateľa prešla na mesto. Pred týmto zasadnutím riaditeľka NsP zaslala e - mailom vedeniu mestskej samosprávy krátke stanovisko, že vedenie nemocnice je za jej transformáciu na verejnoprospešnú neziskovú organizáciu pod správou vyššieho územného celku (VÚC).
Vychádzala z toho, že NsP vo Vranove nad Topľou je nemocnicou II. typu a ako taká by podľa transformačného zákona mala spadať pod správu VÚC. MsZ preferovaním mesta na funkciu zriaďovateľa nemocnice reagovalo na list ministra zdravotníctva, v ktorom žiadal mestskú samosprávu o stanovisko k transformácii NsP v čo najkratšom čase. Práve zmienka o "čo najkratšom čase" do určitej miery vyplašila vranovských poslancov, pretože v liste minister uvádzal ako jednu z možných foriem transformácie aj jej privatizáciu. Proti tomu bola drvivá väčšina členov vranovského poslaneckého zboru.
Napokon sa poslanci rozhodli zaradiť tento bod do programu ako prvý a zredukovať celý program rokovania len na tri body. Okrem neho sa zaoberali ešte všeobecne - záväzným nariadením mesta o podmienkach nájmu bytov v novopostavenom obytnom dome a návrhom modelu financovania výstavby ďalšieho obytného domu. Najprv dostali slovo zamestnanci NsP, ktorí vyjadrili obavy z reprofilácie NsP v prípade trvania požiadavky mesta, aby sa ono stalo zriaďovateľom nemocnice. Vtedy by sa mohlo stať, že vranovská NsP by bola preradená z II. typu na I. typ nemocnice. "Nemáme istotu, či mesto finančne utiahne prevádzku nemocnice a bude schopné zabezpečiť jej investičné zámery," vyjadrila sa B. Pacanová. Zdôraznila, že ich NsP mesačne potrebuje na prevádzku okolo 17 miliónov korún a mesto disponuje ročným rozpočtom len zhruba 94 miliónov korún. Pritom v NsP pokračuje rekonštrukcia chirurgického oddelenia, ktorej rozpočtové náklady boli plánované vo výške 189 miliónov korún.
Tento argument poslanci akceptovali. Navyše poslanec Jozef Švarbalík dodal: "Je možné, že by poslanci vyššieho územného celku mohli v prípade prechodu nemocnice pod mesto jednoducho odstrihnúť celý tok príspevkov na jej chod. Možno mesto môže uživiť nejaké mestské sanatórium, ale nie zabezpečiť chod veľkej nemocnice. Nevieme, ako by sa správala samospráva v okrese, keby nemocnica prešla na mestský typ."
Podobné pokusy tu už boli. Riaditeľka NsP sa vyjadrila, že niekedy pred dvoma rokmi z ministerstva zdravotníctva bola znížená výška finančných prostriedkov na nákup techniky: "S odôvodnením, že ak o nemocnicu má záujem mesto, tak už štát nebude investovať. Nakoniec sme si ju vybojovali, ale načo si komplikovať život."
Táto skutočnosť pobúrila primátora mesta Vranov nad Topľou Milana Mušku: "Určite je to výhovorka, pretože nie je dostatok peňazí. Využila sa spôsobom, ktorý považujem za nedôstojný a poškodzujúci dobré meno vranovskej samosprávy." Ešte viac ho pobúrili šíriace sa chýry, že mesto samotné má v úmysle podieľať sa na privatizácii NsP: "Kategoricky odmietam akékoľvek obviňovanie mesta alebo mojej osoby z toho, že chceme privatizovať nemocnicu. Sme si jasne vedomí toho, čo je presun kompetencií a čo je privatizácia. V žiadnom prípade s privatizáciou nesúhlasíme a ani v budúcnosti s ňou nebudeme súhlasiť. Chceme mať však garancie, že to naozaj bude nemocnica, o ktorej bude rozhodovať samospráva, aj keď v tomto prípade samospráva vyššieho územného celku a že nedôjde k žiadnej jej redukcii."
Podobné chýry, že o privatizáciu nemocnice majú záujem lobistické skupiny z jej vnútra, odmieta aj B. Pacanová, ktorá nevylučuje vplyv mesta: "Verejnoprospešná nezisková organizácia je široký pojem, ktorý umožňuje, aby sme pribrali aj mesto, aby sa zobrali aj podnikatelia a aby sa tam dostal aj nejaký veľký podnik."
Ešte pred konečným hlasovaním primátor mesta Vranov nad Topľou pozastavil platnosť uznesenia MsZ z decembra minulého roka so stanoviskom o prechode nemocnice pod správu mesta. Napokon to nebolo potrebné, pretože poslanci ho zrušili a uzniesli sa zvolať do 29. januára mimoriadne zasadnutie mestskej rady za účasti riaditeľky NsP. Pozvú naň aj zástupcov ministerstva zdravotníctva. Do 10 dní zvolajú mimoriadne zasadnutie MsZ k tejto problematike.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.