prvý raz od vymenovania do funkcie. Pripomíname, že v riaditeľskom kresle je necelé tri mesiace. Hoci sa za toto obdobie oboznamovala s činnosťou KI SOI, vo všeobecnosti včera konštatovala, že v porovnaní s rokom 2000 sa v pohostinstvách a reštauračných prevádzkach skvalitnili služby.
Vlaňajšok hodnotila predovšetkým v číslach. Dvadsaťpäť inšpektorov vlani prekontrolovalo 3 378 prevádzkární v Prešovskom kraji. Pri 2 620 kontrolných nákupoch odhalili predraženie v 1 053 prípadoch, čiže frekvencia predraženia bola 40,2 percenta. Na základe nesplnenia informačných povinností, nevyhovujúcej kvality a ďalších priestupkov inšpektori pozastavili predaj tovaru za 45,2 milióna korún. Z dôvodu nevyhovujúcich hygienických podmienok uzatvorili osem prevádzkární, ale odhalili aj 311 neoverených a neplatných meradiel. V prípade sankcií uložili v blokovom a správnom konaní pokuty za 4,1 milióna korún.
Zaujímalo nás, či riaditeľka považuje výšku pokút a sankcií za primeranú.
"Najvyššia pokuta bola za 30-tisíc korún a to v prípade marenia výkonu kontroly. Inak prihliadame na závažnosť nedostatku, dôsledky voči spotrebiteľom, ale aj na majetkové pomery podnikateľa. Nechceme vystupovať represívne, skôr usmerňujúco," povedala K. Ďurčanská.
Vedúci odboru technickej kontroly výrobkov a ochrany spotrebiteľa na KI SOI Rastislav Lučanský pripomenul prípad, ktorý riešil vlani v marci. Vtedy uložil živnostníkovi za podomový predaj pokutu v hodnote 120-tisíc korún. "Výrobok totiž nemal platný certifikát ani potvrdenie o zhode. Do osídiel týchto podomových obchodníkov zväčša padnú dôverčiví ľudia, často aj dôchodcovia, preto bola pokuta taká vysoká. Napokon, riešili sme ju na základe podnetu od občanov," vysvetlil. V tej súvislosti nás tiež zaujímal stav vo vymožiteľnosti pokút. Podľa slov riaditeľky KI SOI až 70 percent pokút majitelia prevádzok spravidla zaplatia. Netajila, že zvyšok musia vymáhať zákonnou cestou.
Obaja zhodne konštatovali, že statočnosť predaja a kvalita služieb v Prešovskom kraji je stále rozdielna. V menších okresoch je viac nedostatkov, ako vo väčších mestách, ako je Prešov, Poprad či Humenné, kde je medzi prevádzkami väčšia konkurencia, ale aj vyššie nároky zo strany spotrebiteľov. Na druhej strane, v prípade supermarketov nie je v úrovni predaja lepšia situácia, ako v malých obchodoch. Dopúšťajú sa rovnakých nedostatkov a nie je žiadnou výnimkou, že aj v nich musia inšpektori na mieste znehodnotiť nevyhovujúci tovar.
Jej predchodca Ján Dobrovič neraz zdôrazňoval, že sa nedá zabrániť korupcii medzi inšpektormi, lebo ich priemerné mzdy sú príliš nízke. Zhruba pred rokom uviedol priemernú výšku čistej mzdy 7 až 8 tisíc korún. Zaujímalo nás, či sa situácia zmenila a ako bude nová riaditeľka postupovať voči prípadným pokusom o prijímanie "všimného". "Zatiaľ som sa s tým nestretla. Budem však postupovať veľmi rázne a nebude sa mi triasť ruka pri podpisovaní trestného oznámenia. Verím, že inšpektori sú na takej úrovni, že odolajú akýmkoľvek pokusom. Inak, v súčasnosti je priemerná mzda 10 260 korún a zákon o verejnej službe, ktorý začne platiť od apríla, by nás mal s novými tarifnými tabuľkami posunúť ešte ďalej."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.