Strany demokratickej ľavice v zápale hnevu niekoľkokrát naznačilo možný odchod z vlády. Politici jednotlivých koaličných strán sa však zhodujú, že vláda už vydrží do konca volebného obdobia.
"Nedá sa na sto percent povedať ako to bude. Teraz má v rukách réžiu najmä Strana demokratickej ľavice. Nie som jasnovidec, ale treba si uvedomiť, čo by mala SDĽ z vystúpenia z koalície. Ja si myslím, že nič," povedal predseda SMK Béla Bugár.
Vládnutie súčasnej koalície sú prakticky neustále hádky, boje o kreslá, ideu, ale vždy z vojny vyšiel nejaký kompromis.
Poslanec SDKÚ Pavol Prokopovič: "Spory v koalícii boli od začiatku. Teraz napätie stúpa možno preto, že každý sa cíti trošku menej viazaný koaličnou dohodou, keďže sa blížia voľby. Ale tých pár mesiacov koalícia vydrží. Nebude to bez problémov, bude napätie, ale vydrží."
Podobný názor má aj predseda SOP Pavol Hamžík. Nevylučuje, že aj strany, ktoré dnes stoja nezmieriteľne proti sebe, budú nútené znova spolupracovať.
Hádky prežila aj predchádzajúca vládna koalícia vedená Vladimírom Mečiarom. Najväčší vypukol v roku 1996. Slotova SNS a Ľuptákovo ZRS, rozhorčené tým, že ich predseda HZDS zbavil moci nad štátnou Slovenskou poisťovňou, agitovali opozíciu, aby spolu odvolali predsedu vlády. SDĽ, ktorá krátko predtým vymenila vo svojom čele Petra Weissa za Jozefa Migaša, však oficiálne vyhlásila, že ak sa koalícia rozpadne, podporí menšinovú vládu HZDS. Odvtedy sa o SDĽ začalo hovoriť ako o politickej prostitútke. Po voľbách 1998 bola práve SDĽ stranou, o ktorej sa pochybovalo, či dokáže bez lavírovania stabilne spolupracovať. Nakoniec SDĽ stála za väčšinou sporov v súčasnej vládnej koalícii.
Podľa poslanca KDH Petra Muránskeho by bola v budúcnosti ďalšia spolupráca programovo nesúrodých strán nešťastím. "Ukazuje sa, že len jednotná zahraničnopolitická orientácia je príliš málo na to, aby sa dokázali riešiť vnútropolitické problémy." Rozpad vlády ale vylučuje. "Už ani nie je priestor na zostavenie nejakej dočasnej vlády, alebo zmenu termínu parlamentných volieb, lebo pol roka pred voľbami nemožno rozpustiť parlament a vypísať nové voľby. Je prirodzené, že s približujúcimi sa voľbami rastie pnutie v koalícii. Niekedy v máji končí aj platnosť koaličnej zmluvy."
Koalíciu drží pokope aj strach o stratu imidžu jednotlivých strán v zahraničí. Všetky strany majú medzinárodné zázemie a keby sa im nepodarilo dovládnuť so cťou, zahraničie by ich podrobilo tvrdej kritike. "Toto je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí," povedal poslanec SDĽ Milan Ištván. "Lenže treba si uvedomiť aj to, že v každej strane rozhodujú o zotrvanie v koalícii nejaké štruktúry. A väčšina politických funkcionárov je dnes zamestnaná v štátnej správe a tým by sa ich táto istota veľmi zmenšila. Aj v ich záujme je vydržať tam do októbra."
Opozičné HZDS navrhovalo skrátiť volebné obdobie a voľby vypísať v júni. Poslankyňa HZDS Oľga Keltošová: "Ale asi vydržia až do riadnych volieb. Ešte stále má súčasná koalícia pred sebou veľký privatizačný koláč a podľa mňa je to jediné, čo ich spája. Každá širokokoaličná vláda je zárodkom nestability. Bolo by treba poučiť sa zo zlých skúsenností súčasnej koalície."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.