Nadávajú motoristi, ktorí sú nútení po tmavých uliciach jazdiť s rizikom, že prídu o tlmiče pri náraze do dier, ktoré nie je vidieť. Vedenie mesta je bezmocné, banky netrpezlivo očakávajú splácanie dlhov a v mestskej pokladni niet peňazí na potrebné investície do osvetlenia. Predsa len sa našlo riešenie, ktoré by malo situáciu postupne vyriešiť.
"Návrh na verejnú obchodnú súťaž na odpredaj mestskej spoločnosti VEROS, ktorá sa doteraz o osvetlenie starala, vrátane jej majetku, je pripravený. V pondelok ho prerokujeme na porade vedenia mesta, následne bude predmetom rokovania mestskej rady a vo februári sa dostane na rokovanie mestského zastupiteľstva. Na víťaza verejnej obchodnej súťaže prejdú práva na rekonštrukciu a zabezpečenie osvetlenia v meste Košice. Podmienky obchodnej súťaže budú zverejnené podľa platných predpisov," informoval nás námestník primátora Boris Farkašovský.
Vedenie radnice sa netají tým, že chce formou súťaže nájsť solventného investora, ktorý rekonštrukciu urobí vlastnými finančnými silami a bude taký silný, že si bude môcť dovoliť mesto nejaký čas úverovať.
Podľa informácií riaditeľa mestskej spoločnosti VEROS Ing. Miroslava Karchňáka je o spoluprácu s mestom vo verejnom osvetlení medzi zahraničnými spoločnosťami veľký záujem. "Mesto je právnický subjekt, ktorý tu bude aj o sto rokov, a pokiaľ je spoločnosť kapitálovo silná, môže si na svoje peniaze počkať a v prvých rokoch mesto zaúverovať. Investícia do verejného osvetlenia je návratnou," povedal pre Korzár M. Karchňák.
Verejné osvetlenie v Košiciach má 25 rokov a viac, s výnimkou mladších sídlisk, a to Ťahanoviec a KVP. Osvetlenie v ostatných ôsmich veľkých mestských častiach je po lehote životnosti. Jeho jednotlivé komponenty už dávno doslúžili a vyžadujú si už nielen údržbu, ale aj rozsiahlu rekonštrukciu, resp. modernizáciu. Keby sa malo verejné osvetlenie jednorazovo komplexne zrekonštruovať, mesto by na to potrebovalo približne jednu miliardu korún.
"Najdôležitejšie je dosiahnuť zníženie energetickej náročnosti svietidiel, pretože dnešné moderné svietidlá majú pri nižšej náročnosti na energiu oveľa vyšší svetelný výkon. Na štartovací kapitál by sme potrebovali asi 80 miliónov korún, aby sme mohli nakúpiť nové svietidlá a dosiahnuť výrazné ušetrenie elektrickej energie, ktorú platí mesto Košice zo svojej pokladne," vysvetľuje riaditeľ Karchňák.
Riaditeľ Verosu i zamestnanci sú radi, že mesto vypíše súťaž na odpredaj spoločnosti s právom zrekonštruovať a prevádzkovať verejné osvetlenie. Aj ich trápia neustále sťažnosti od občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.