národnostné menšiny Rolfa Ekeusa s predstaviteľmi SR počas záverečného dňa dvojdňovej návštevy Slovenska.
Zodpovednosť za starostlivosť o národnostné menšiny spočíva podľa Ekeusa na domovskom štáte, kde menšiny žijú a legislatíva inej krajiny musí rešpektovať tento princíp. V súvislosti s maďarským krajanským zákonom to Ekeus uviedol po rokovaní s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom. Zákon podľa neho zavádza určitý precedens v oblasti ochrany národnostných menšín. Konštatoval svoje výhrady, ak sa štát snaží prijať legislatívu vzťahujúcu sa na iné štáty a vykonávať ich suverénne aktivity - dokonca s možnými diskriminačnými prvkami.
"Myslím si, že práve exteritoriálna účinnosť by mohla byť škodlivá, ak by sa takýto postup stal v Európe pravidlom. Mohlo by to viesť k znepokojivej situácii," povedal komisár.
O potrebe diplomatického riešenia dopadu zákona o zahraničných Maďaroch hovoril Ekeus s podpredsedom NR SR Pavlom Hrušovským. Na stretnutí s vicepremiérom Pálom Csákym Ekeus privítal rokovania o uzavretí slovensko-maďarskej dohody a podporil úsilie bilaterálne vyriešiť problém s uplatňovaním sporného zákona v SR.
Akékoľvek medzištátne dohody však musia byť podľa jeho slov v súlade so štandardmi medzinárodného práva. Vysoký komisár ocenil prípravu antidiskriminačného zákona i zavedenie inštitútu ombudsmana v SR.
Výchova a vzdelávanie osôb patriacich k národnostným menšinám na Slovensku boli hlavnou témou rozhovoru Ekeusa s ministrom školstva SR Milanom Ftáčnikom. Vysoký komisár sa zaujímal o vysokoškolské vzdelávanie pedagógov, kultúrnych a sociálnych pracovníkov najmä na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a o problematiku vytvorenia maďarskej fakulty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.