František Kele bol určite najvýznamnejšou osobnosťou, ktorá tohtoročný 8. ročník výstavy TOUR 2002 v Košiciach navštívila. Narodil sa v roku 1936 v Bratislave, ale podstatnú časť detstva a mladosti strávil vo Vysokých Tatrách. Začiatkom päťdesiatych rokov sa stal najmladším členom československého reprezentačného horolezeckého tímu.
Jeho kariéra sa začala v lesoch. Pracoval ako lesný robotník, neskôr ako horský nosič a pomocný kuchár na Zbojníckej chate. Potom absolvoval Prírodovednú fakultu UK v Bratislave. Bol najmladším členom Tatranskej horskej služby a zároveň najmladším horským vodcom v oblasti celých Vysokých Tatier. V roku 1984 zorganizoval a viedol I. československú expedíciu na najvyšší vrch sveta Mount Everest. Viedol prvú slovenskú expedíciu na Severný pól, zorganizoval tri cesty okolo sveta a ďalšie dobrodružné putovania. Prešiel vyše sto krajín piatich kontinentov, sám vystúpil na vyše 600 štítov, zorganizoval expedície Po stopách M. R. Štefánika a Po stopách Mórica Beňovského na Madagaskare. Napísal sám alebo v spoluautorstve okolo 30 kníh.
Na stredajšej besede nám F. Kele prezradil čo-to o svojej životnej filozofii. "Nie každý, kto cestuje, je cestovateľ. Cestovateľ podľa môjho názoru musí spĺňať určité kritériá. Prvým je, že jeho cesta musí mať cieľ a zmysel. Je pekné ísť kam nás oči povedú, ale cestovateľ by si pred cestou mal určiť tému, buď vedecký, alebo publicistický cieľ. Druhá vec je tá, že cestovateľ sa so svojimi poznatkami a dobrodružstvami musí podeliť. Buď besedou, alebo publikovaním. Cesty musí mať podložené fotodokumentáciou alebo filmom. Teda cieľ a zúčtovanie."
Opýtali sme sa aj na nášho prezidenta. Spĺňa kritériá profesionálneho cestovateľa?
"Nepovažujem pána prezidenta za cestovateľa. Jeho cieľ bol rodinný, familiárny. Aj keď viem, že píše aj knihy. Ale sám prezentoval, že bol na dovolenke."
Viac o cestách F. Keleho sa dočítate v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.