štatutármi ani organizácií, ktoré vytvorí mesto či obec. Na verejnosti sa prezentovali názory, že to skomplikuje vzťahy najmä s fondmi Európskej únie, ktorí preferujú priame vzťahy so zástupcami samosprávy. Keďže so žiadosťou o podporu európskych fondov môže uspieť len väčší územný celok s projektom okolo 200 miliónov korún, je zrejmé, že obce a mestá sa musia spájať do združení a podávať spoločný projekt.
Prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska, vranovský primátor Milan Muška si však nemyslí, že nový zákon bude tomu prekážkou. "Treba odlišovať zmluvné vzťahy a formu zastupovania mesta navonok a činnosť starostov či primátorov v obchodných spoločnostiach. Zahraničné fondy uprednostňujú takú formu správy majetku, kde majoritný podiel majú mestá a obce, ktorých starosta alebo primátor navonok koná nie ako starosta, ale napríklad ako štatutár za obec v rámci valného zhromaždenia. Ale nie aby bol starosta napríklad riaditeľom tejto firmy alebo predsedom predstavenstva. To som nikdy nepočul od žiadneho fondu. Oni žiadajú, aby sme boli partnermi a v rámci napríklad valného zhromaždenia ako zástupcovia akcionára máme možnosť konať aj teraz." Preto sa M. Muška domnieva, že aj pri novelizácii tohto zákona bude v Národnej rade SR priechodným názorom, že poslanci miestnych zastupiteľstiev by mohli byť členmi predstavenstiev a dozorných rád a starostovia obcí členmi a možno aj predsedami kontrolných orgánov. Bez nároku na odmenu.
M. Muška - ako i ďalší primátori, starostovia, či poslanci - po prijatí tohto zákona pre istotu odstúpil zo všetkých funkcií. Vrátane funkcie prezidenta Mestského športového klubu. "Aby tam nebol konflikt záujmov a zámienka pre niekoho, kto by sa na tom rád priživil. Som zástancom toho, že primátori a starostovia by v žiadnom prípade nemali byť štatutármi iných mestských či mimomestských organizácií. Podľa mňa je to konflikt záujmov aj keby nebol o tom zákon."
Podľa neho, hoci sa vyvaroval konkrétnosti, sa doterajší stav neraz zneužíval. Zastáva názor, že primátor a starosta má mať dostatočné páky na to, aby mohol vykonávať kontrolné funkcie a niesť aj zodpovednosť za svoju činnosť. Pretože na rozdiel od poslaneckého zboru, ktorý je kolektívnym orgánom, je jediným aj trestnoprávne zodpovedným zástupcom obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.