spotrebiteľa. Po tomto termíne by mal vzniknúť úrad pre integrovanú kontrolu. Myšlienka však ešte nenadobudla reálnu podobu a názory na to, ako bude fungovať sa rôznia.
Medzi ministerstvom vnútra SR, ktoré je garantom živnostenského zákona, ministerstvom hospodárstva SR, ktoré garantuje kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) a napokon ministerstvom financií SR stále prebiehajú rokovania. Podľa dostupných informácií, by pracovníci z kontroly pre ochranu spotrebiteľa na OÚ mali byť delimitovaní pod SOI. Zaujímalo nás, aký názor majú obe spomenuté inštitúcie v Prešove, najmä ak na OÚ je na tomto úseku vykazovaný len 0,1 pracovník.
Podľa slov riaditeľky Krajského inšpektorátu (KI) SOI v Prešove Kataríny Ďurčanskej (na obr.) by sa tým mohol vyriešiť problém s nedostatkom inšpektorov. "Nečakáme výrazné personálne posily, ale podľa môjho názoru je tento počet inšpektorov pre Prešovský kraj malý. Závery rokovaní rezortných ministerstiev a prípadná delimitácia personálu od živnostníkov možno našu situáciu zlepší. Zatiaľ však nepoznáme detaily, formu, ani časový horizont realizácie," uviedla.
Oslovili sme v tej súvislosti aj vedúceho odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa na OÚ v Prešove Mikuláša Draba. "Naši pracovníci sa zaoberajú predovšetkým živnostenskou kontrolou, ale ak na prevádzke vidia aj nedostatky v súvislosti s ochranou spotrebiteľa, riešia ich. Nie sú však vyčlenení len na tento účel. Z našich výkonov táto práca tvorila vlani zhruba 20 percent, hoci od začiatku roka už máme v úrade tri sťažnosti a jeden podnet na prešetrenie," vysvetlil nám. Jedným dychom zdôraznil, že pri prírastkoch živých podnikateľských subjektov a pri obmedzenom počte ľudí nestačia ani na kontrolu živnostenskú, nehovoriac o tom, že k povinnostiam im pribudla ešte aj kontrola nelegálnej práce. Keďže v každom okrese ide zhruba o 0,1 pracovníka, nedá sa hovoriť o personálnych výhodách, ale v prípade delimitácie ani o mzdových.
Zaujímalo nás, z akého súdka boli tohtoročné sťažnosti spotrebiteľov. Podľa M. Draba v troch prípadoch išlo o reklamáciu obuvi a v prípade podnetu o kotol, ktorý má síce záruku 20 rokov, ale v procese predaja sa vyskytli nedostatky.
Svojho času rezonovali návrhy, aby sa záručné lehoty na niektoré druhy výrobkov posunuli z terajších zákonom stanovených 6 na 24 mesiacov. Keďže práve v prípade obuvi sa doslova množia reklamácie, vedúceho oddelenia technickej kontroly výrobkov na KI SOI Rastislava Lučanského sme sa opýtali na názor v súvislosti s dvojročnou zárukou.
"V legislatíve to zatiaľ nie je zakotvené. Predpokladá sa to až v roku 2003. V prípade obuvi bude zrejme problém uvažovať o takej dlhej záruke. Je diskutabilné, či vôbec existujú také trvácne materiály a mohlo by sa stať, že výrobcovia by všetky reklamácie zamietali. V takom prípade na to doplatí kupujúci a ľudia by to museli riešiť súdnou cestou. Ak hovoríme o dvojročnej záruke, malo by to platiť len pre výrobky dlhodobej spotreby."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.