hodnotou a poskytuje poslucháčovi hlboký zážitok. Aj keď mnoho mladých ľudí uprednostní skôr muzikál pred operou, "strhujúci" rockový koncert pred symfóniou, existuje ešte dosť zmyslovo duchaprítomných mladých ľudí, ktorí oceňujú tento hudobný žáner. Domienky ako nemuzikálnosť, odlišnosť vo vkuse, či gýčovitá, pre mladých atypická vznešenosť vážnej hudby zastierajú pravé príčiny nezáujmu o divadlo. Často sa k niečomu, čo by mohlo mať pre nás zmysel a význam nedokážeme odhodlať. Tak nejeden mladý človek nemá konkrétnejšiu predstavu o opere, či už po hudobnej alebo obsahovej stránke. Dôkazom toho, že opera je pre mladšiu generáciu stále aktuálna, je aj aktívny vzťah niektorých mladých k vážnej hudbe. Priblížiť spevácke umenie z pohľadu mladých ľudí mi pomohli študenti operného spevu na Košickom konzervatóriu, Lucia Harvanová (3.roč., z tr. p. prof. Šarákovej) a Peter Berger (4.roč.z tr. p. prof. Šomorjaia).
Napriek talentu, či hudobnému zázemiu v rodine, prečo ste sa rozhodli študovať práve operný spev?
Lucia: "Vďaka chrámovej hudbe, ku ktorej som bola od malička vedená som sa dostala aj k opernej. Tá ma natoľko fascinovala, že sa snažím urobiť všetko pre to, aby som sa jej mohla venovať celý život."
Peter: "Lásku všeobecne k hudbe vo mne pestovali rodičia. Vzťah k spevu som nadobudol v zbore sv. Cecílie a hudobne ma inšpirovali nahrávky Petra Dvorského."
Čo je na štúdiu operného spevu zaujímavé a originálne?
Lucia: "Zaujímavý je takmer rodičovský vzťah pedagóga k svojmu žiakovi. Tiež atmosféra pri učení spevu, ktorá je na vysokej umeleckej úrovni."
Peter: "Na speve je zaujímavá jedinečnosť každého ľudského hlasu. Na štúdiu spevu je originálny individuálny vzťah vyučujúceho k študentovi založený na vzájomnej dôvere a úprimnosti."
Z čoho má spevák najväčšie obavy?
Lucia: "Myslím, že väčšina spevákov má strach zo zdravotných problémov, konkrétne z hlasovej indispozície. To mu prináša straty na hlasovom a umeleckom vzostupe."
Peter: "Spevák má počas štúdia každodennú starosť z toho, či jeho drina má vôbec zmysel, či sa niekedy a niekde uplatní. Teda z perspektívnosti speváckeho povolania. Ale tiež zo zdravotných problémov, hlavne pri profesionálnej dráhe."
Aký je váš sen po ukončení štúdia na konzervatóriu?
Lucia: "Zatiaľ žiaden. Študovať tak, aby som nikdy nebola na konci so svojím umením."
Peter: "Každý tenorista sníva o doskách svetových javísk ako "La Scala", "Covern Garden". Avšak rozhodujúcu úlohu tu nehrá len talent, ale aj šťastie, peniaze a iné okolnosti. Mojím veľkým snom je rola "Lenského" v Čajkovského opere Eugen Onegin."
Myslíte si, že môže operný spevák na Slovensku, v našich kultúrno - ekonomických podmienkach slušne zarábať, či vari zbohatnúť?
Lucia: "Určite nie. Umelec musí byť vynikajúci, aby sa aj u nás uplatnil, a to sa nepodarí každému."
Peter: "Zbohatnúť asi nie. No ak sa spevák tvrdým úsilím dostane na určitú úroveň a vybuduje si "meno", má isté finančné ohodnotenie, aj keď ťažko porovnateľné so zahraničím."
Divadlo je pre študenta konzervatória nielen miestom pre uplatnenie, oddych ale aj motiváciou. Ako ste spokojní s úrovňou košickej opery?
Lucia: "Košická opera je podľa mňa naplnená kvalitnými predstaveniami, ktoré ma inšpirujú a vnútorne napĺňajú."
Peter: "V ŠD hosťujem asi rok (Netopier, Bohéma, Rigoletto), a to je dosť krátky čas na to, aby som mohol kritizovať. No ak sa niečo naštuduje do detailov, výkony spevákov majú podľa mňa vysokú úroveň. Opere a aj samotnému divadlu však chýba reklama."
Opera nie je veľmi v obľube, zvlášť u mladých ľudí. Prečo? Čo by pre mladých mohlo byť na opernom predstavení pútavé a zaujímavé?
Lucia: "Opera už ako slovo v mnohých mladých ľudoch evokuje akýsi odpor. Myslím si, že dnešná doba im ponúka iný program, ktorý je pre nich dôležitejší. Avšak kvalitná dramaturgia, réžia, scéna a kostýmy by mohli prilákať mladých do divadla."
Peter: "Dosť často sú opery prevádzané v cudzom jazyku. Takto potom divák nepochopí pointu a hodnotu libreta. Doležitý je aj celkový vzťah poslucháča k hudbe.
Zaujímavá je novodobá réžia, ktorá sa odkláňa od starších skôr statických princípov na javisku."
Aké predstavenie v košickej opere by ste doporučili mladým ľuďom?
Lucia: "Asi skôr operety, ktoré sú humornejšie a pre ucho ľahšie, napr. Netopier. Taktiež aj operu Bohéma, v ktorej sa každý dokáže s niečím stotožniť. Pre tých hudobne náročnejších či vzdelanejších poslucháčov pompéznu La Traviatu."
Peter: "Odporučil by som tiež skôr operety Netopiera a pripravovanú Modrú ružu. V neposlednej rade pravdivý a dojímavý príbeh zo života mladých umelcov v opere Bohéma."
Autor: Viliam ŠČAVNICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.