NEKÚRI SA
Skúškové vrcholí, poväčšine sa študáci preklenuli do druhej polovice skúškového, tí šikovnejší majú dávno po. Na mnohých vysokých školách sa nekúri. Je to jeden z dôvodov prečo sa v budovách, kde sa majú odohrávať skúšky, necítia študenti dvakrát príjemne. Ak v priestoroch univerzít, ktoré zo šetriacich dôvodov pristúpili k tomu poklesku, sídlia aj iné organizácie, na ružiach a v teplúčku ustlané nemajú. A možno je to aj o dôvod viac na čo sa doma v prípade skúškového neúspechu možno vyhovárať. A my dodávame, že právom. (veď... tiež sme študenti)
VYSOKOŠKOLÁCI A ICH POSTOJ K NÁVRHU ZÁKONA O VŠ
Podporu vládnemu návrhu nového vysokoškolského zákona vyjadrila Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) v Bratislave. V novom zákone totiž pôjde
transformáciu súčasných rozpočtových organizácií na verejné VŠ, ktoré budú mať vlastný majetok. Viaczdrojové financovanie spojené s prevedením majetku do vlastníctva VŠ je jediná možnosť, ako ich zachrániť pred úpadkom. Spoplatnenie externej formy štúdia je až druhoradé.
Existuje isté nebezpečenstvo, že prijatie zákona o VŠ bude zablokované práve pre otázky právnej subjektivity fakúlt a poplatkov za vysokoškolské štúdium. Riešením právnej subjektivity fakúlt by malo byť to, že štatút univerzity sa určí v rámci univerzity a kompetencie spolupodieľať sa na tomto určovaní bude mať aj akademický senát. VŠ na externé formy štúdia nedostanú viac peňazí a môže byť ohrozená i jeho existencia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.