kurátorským dohľadom Martina Šugára predstavuje v kompozíciách so spoločným názvom Les. Téma vyplynula podľa slov autorky v podstate sama od seba. Už desať rokov totiž žije a tvorí v Bratislave, veľkomeste, kde jej lesné zákutia s machmi a lišajníkmi veľmi chýbajú.
Do výstavnej siene TG sa zmestilo celkom 30 olejov. Dominuje samozrejme zelená. Obrazy sú jemné, lesné zákutia takmer, ako živé. Častou témou sú machy, ich tvary, prispôsobivosť a atmosféra.
Jana Ovšáková má za sebou už niekoľko samostatných výstav nielen na slovenskej pôde. S jej obrazmi sa mohli stretnúť milovníci výtvarného umenia v Rakúsku, či na Cypre. Zúčastnila sa aj na celom rade kolektívnych výstav. Mladej výtvarníčke sú ,možno paradoxne blízke "osvedčené techniky", medzi ktoré patrí olej. "Táto technika mi najviac vyhovuje. Ak človek používa kvalitné farby a osvedčené postupy, farby na plátne sú veľmi žiarivé a efekty, ktorá sa týmto spôsobom dajú docieliť sú nenapodobiteľné," hovorí J. Ovšáková. Hoci farby sú súčasťou jej života už vyše desaťročia, skromne dodáva, že sa stále má, čo učiť.
Posledným umeleckým zážitkom bola výstava Kazimíra Malevicza vo Viedni. "Najnovšie sa do Viedne chystám znova. Bude tam totiž výstava nórskeho expresionistu Emila Noldeho, na ktorú sa veľmi teším," dodáva šarmantná autorka.
A ako vníma súčastné postavenie mladých slovenských výtvarníkov? "Máme to veľmi ťažké. Naša práca je náročná na čas a financie. Najviac problémov je ale z priestormi. Nájmy za ateliéry sú čoraz vyššie. Veľmi ružovo to nevidím ani s možnosťou vystavovať. Aj záujem spoločnosti je minimálny. Obávam sa toho, aby sa zo Slovenska nestala kultúrna diera," zakončila nie príliš optimisticky mladá výtvarníčka. Výstava potrvá do 19. februára.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.